Jeden den nadojené, druhý den doma. Maximální zkrácení cesty výrobků z farmy ke koncovým zákazníkům nabízí od dubna skupina vybraných farmářů v rámci e-shopu Nákup z farmy.cz. Ti cílí na zákazníky, kteří vyžadují nejen kvalitu, ale také maximální čerstvost mléka, mléčných výrobků či masa a zeleniny.
Každé dopoledne vyráží cisterna s obsahem čtyř tisíc litrů na svou pravidelnou cestu mezi Farmou Miller a Němcovou selskou mlékárnou Radonice. Je plná čerstvě nadojeného mléka, což se rovná denní produkci bezmála čtyř set kusů krav, které Jan Miller ve Svrkyni u Prahy chová.
A jako kdyby notoricky známý experiment z kultovní trilogie Slunce, seno měl skutečně vliv na dojivost, na farmě se snaží chovankám zajistit ty nejlepší podmínky. "Krávy jsou ustájené ve volném boxovém stání, který jim zaručuje absolutní pohodu a volnost. Mohou si lehnout, mají možnost kdykoli se nažrat čerstvého krmiva, dokonce jsou jim k dispozici kartáče, pokud se chtějí podrbat. Hodně času pak tráví ve venkovním výběhu," vysvětluje majitel Jan Miller. " Zvířata jsou v totální pohodě, nejsou vystresovaná a myslím, že jim je tady fakt dobře," dodává.
Špatně se nemají ani telata. Dva týdny jsou s matkou, ve třetím už míří do družiny, kde se setkají se stejně starými vrstevníky. A protože lidskou společnost zrovna nevítají, o stravu se jim stará robot. "Ten dokáže jednu zásadní věc - rozlišit, jaké tele si přijde na svůj drink. Programově mu pětkrát až šestkrát denně namíchá přesně takový koktejl, který to telátko potřebuje. Při tomto systému jde o absolutní odstranění manuální lidské práce, což se zvířatům líbí ze všeho nejvíc," vysvětluje Miller.
Mléko mířící z jeho farmy má garantovaný obsah tuku 3,6 procenta. A to i v zimních měsících, kdy je kvůli zmiňovanému standardu kvality potřeba mléko namísit od "holštýnek" a jerseyek, které jsou sice menší vzrůstem, ale zase jsou proslavené kvalitním obsahem svých vemen.
Ráno nadojená produkce už v poledne míří do chladícího tanku v Němcově selské mlékárně Radonice, kde se jak z teplotních, tak i časových důvodů příliš neohřeje. "Mléko jde buď přes paster do velké vany, kde se zasýří pro výrobu sýrů, nebo přímo do lahví, případně se z něj dělá tvaroh a jiné výrobky," popisuje Tomáš Němec, majitel mlékárny a jeden z iniciátorů projektu Nákup z farmy.cz.
Z radonické mlékárny míří k zákazníkům celkem pětadvacet druhů výrobků, jako je mléko, máslo, korbáčiky a parenice, jogurty, balkánský sýr nebo jogurty. Rychlost výroby i distribuce je klíčová - jelikož produkty neobsahují konzervanty a další chemická aditiva, mají logicky nižší datum spotřeby. Zakoupené zboží tak mohou speciální vozy dovést zákazníkům až domů třeba hned druhý den poté, co byly vyrobeny.
"Prodáváme přímo zákazníkům, nebo prostřednictvím e-shopu, který jsme spustili letos v dubnu. Jsou do něj zapojeni kolegové farmáři, které známe a víme, že mají kvalitní výrobky. Ať už jde o čerstvé ovoce a zeleninu, ale také o hovězí a vepřové maso, vajíčka nebo dokonce farmářské pivo z prvního selského pivovaru v Kroměříži. Projekt zahrnuje uzavřený okruh dodavatelů, abychom si mohli stát za tím, že to, co uděláme, je kvalitní," říká Tomáš Němec.
Parta farmářů sází na bleskovou cestu potravin k zákazníkům
Relax
18. 10. 2016 05:55
Ilustrační foto.
Autor: - red -Foto: archiv