Rusové se kvůli embargu vrhli na výrobu domácího sýra

Relax
22. 10. 2015 12:01
Rusové si začali doma sami vyrábět jak kozí, tak i plísňové sýry.
Rusové si začali doma sami vyrábět jak kozí, tak i plísňové sýry.

V obchodech už není mozarella? Nevadí, Taťjana a Andrej Korčunovovi si ji vyrobí doma, stejně jako mnoho Rusů odhodlaných mít na stole své oblíbené sýry navzdory embargu vyhlášenému Kremlem.

"Za hodinu si snadno vyrobím sýr, který je čerstvější a lepší než ten, co jsem kupovala před sankcemi," tvrdí pětadvacetiletá Taťjana a pečlivě při tom ve své kuchyni ve 20. patře luxusního mrakodrapu promíchává mléko. "Mnoho mých kolegů z banky si doma dělá své vlastní sýry," dodává její manžel Andrej, který se živí jako finanční poradce v jedné moskevské bance.

Embargo uvalené Kremlem v létě 2014 na většinu západních potravin v reakci na sankce související s ukrajinskou krizí připravilo ruské labužníky o francouzské, italské i holandské sýry. Rusové, kteří jsou ze sovětských dob zvyklí na nedostatek a umí si poradit, se tak vrhli na výrobu domácích kozích i plísňových sýrů.

Někteří dokonce využili příležitosti, jako pětadvacetiletá finanční expertka Valeria Opanasjuková, která v lednu založila webovou stránku Cheese Box. Ve svém internetovém obchodě nabízí sady na přípravu kozích sýrů, mozzarelly nebo ricotty - tedy teploměry, sítka a dávkovače. Objednávky rostou měsíčně o 25 procent, říká mladá žena. "Začátečníci si mohou už za několik týdnů vyrobit domácí camembert," vysvětluje Opanasjuková. Takový úspěch svého obchodu prý nečekala.

Pětadvacetiltá Valeria Opanasjuková na svém internetovém obchodě s názvem Cheese Box prodává sady na připravu domácích sýrů.

Vyhledávání spojení "recept domácí sýr" na internetu se za poslední rok zdvojnásobilo. V červenci byla tato slova zadána 208 tisíc krát, sdělil hlavní ruský vyhledávač Yandex. Slovo "camembert" lidé zadávali desetkrát častěji a slovo parmezán šestkrát častěji.

"Rusové zjistili, že vyrobit si kozí sýr nebo ricottu doma je tak snadné jako příprava tradičních kyselých okurek," řekla Opanasjuková.

Kult sýrů je nicméně v Rusku novotou. V dobách existence Sovětského svazu neexistovala žádná "sýrová" tradice, obyvatelé SSSR měli k dispozici stěží dva či tři druhy sýra, který jedli v sendvičích nebo používali jako přísadu při vaření.

Po pádu železné opony a rozpadu SSSR v roce 1991 Rusové tuto pochoutku znovu objevili. V roce 2013 Rusko dováželo z Evropy podle sdružení ruských mlékáren 500 tisíc tun sýra. Ruská vláda po embargu nařídila letos zvýšení produkce ruských sýrů. Čtyři z pěti ruských sýrů ale obsahují rostlinné tuky, ačkoli to platné normy zakazují, uvedla asociace ruských spotřebitelů.



Lidé, kteří si u Opanasjukové kupují sady na výrobu domácího sýra, pocházejí především z velkých měst - Moskvy nebo Petrohradu, kde je vyšší životní úroveň a kde obyvatelé přišli na chuť evropským delikatesám. Mladá žena ale dostává objednávky i odjinud: z Nižného Novgorodu, Kazaně nebo Rostova na Donu.

Olga Lazarevová pořádá v Moskvě kurzy výroby domácího sýra. Většina jejích klientů je prý ze střední nebo vyšší střední třídy: inženýři, učitelé nebo programátoři. Pro ně se stala ztráta sýra symbolem sankcionovaného Ruska.

Vášeň pro sýry ale něco stojí: sada obsahující materiál a recepty přijde na serveru Cheese Box na 2500 rublů (asi 948 korun).

Autor: ČTK Foto: Facebook , YouTube

Další čtení

Těšnovské nádraží, cca 1900 – foto anonym (Public Domain), retuš XY (2018), Wikimedia Commons, licence CC BY-SA 4.0.

Nejkrásnější evropské nádraží sloužilo skoro 100 let, zbourali jej komunisté

Relax
8. 5. 2025

Josef Klíma: Psali mi: „Ty svině, jestli toho nenecháš, uřízneme ti hlavu“

Relax
6. 5. 2025
3/2025 INTERVIEW

Soutěž o vstupenky na koncert Ghosh

Relax
5. 5. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ