V ostravské zoologické zahradě se ke smažení pokrmů přestal používat palmový olej. Zoo je totiž členem Koalice proti palmovému oleji a dlouhodobě upozorňuje na devastaci přírody, která musí ustupovat stále se rozšiřujícím plantážím palmy olejné. Zoo provozuje restauraci Saola, kde se od jejího otevření palmový olej nepoužívá, nyní se k této iniciativě připojili i provozovatelé stánků s občerstvením, kteří výrazně omezili používání tohoto druhu oleje a žádný už na palmovém oleji nesmaží.
"Palmový olej je kvůli obrovským výnosům jedním z nejlevnějších rostlinných olejů a díky svým vlastnostem jeden z nejpoužívanějších. Celosvětová poptávka po něm je veliká. Neustále se rozšiřující plantáže palmy olejné, z níž se palmový olej získává, mají ale za následek rozsáhlou devastaci přírody," uvedla mluvčí zoo Šárka Nováková.
Připomněla, že tak mizí původní deštné lesy a s nimi i mnoho vzácných živočišných i rostlinných druhů. Nejvíce se palma olejná pěstuje v jihovýchodní Asii, zejména v Indonésii a Malajsii, které zajišťují 85 procent světové produkce oleje. Postupně se ale plantáže rozšiřují i na africký kontinent. Palmový plej má širokou škálu využití, je obsažen ve zhruba polovině všech potravinářských výrobků, ale hojně se využívá i v kosmetice.
"Je důležité si uvědomit, že vedle Indie a Číny je to právě Evropa, kde se spotřebovává největší množství palmového oleje a jeho derivátů. Zodpovědnost tudíž padá na každého z nás a jsme to tedy my sami, kdo poháníme poptávku po palmovém oleji a ovlivňujeme tím dění na druhém straně naší planety," uvedl ředitel ostravské zoo Petr Čolas.
Od roku 2015 musí dle nařízení EU výrobci na etiketách potravin uvádět konkrétní druh rostlinného oleje, což do té doby nebylo povinné. U kosmetických výrobků a drogerie zatím neexistuje nařízení, které by spotřebiteli orientaci ve složení výrobků usnadňovalo.
V ostravské zoo nepoužívají palmový olej
Relax
1. 9. 2017 20:30
Plody palmy olejné.
Foto: ČTK , zoo ostrava/Pavel Byrt; imago stock&people/imago stock&people