Konec hlavní části sklizně vína komplikují deště

Relax
18. 10. 2016 11:00
Konec hlavní části sklizně komplikují deště.
Konec hlavní části sklizně komplikují deště.

Vinaři na jižní Moravě už mají za sebou hlavní část sklizně vinné révy, jejíž konec komplikují deště. Hektarové výnosy se pohybují většinou kolem pěti tun z hektaru, místy klesly oproti loňsku až o desítky procent. Důvodem jsou jarní mrazy, které vinaře zasáhly.

"Vzhledem k příznivému slunečnému počasí, které bylo v září, sklizeň probíhala bez jakýchkoliv problémů. Bohužel počátkem října se počasí zhoršilo, začalo přeprchávat a sklizeň začala být komplikovanější," uvedl vedoucí provozu vinic vinařství Víno Blatel Jan Grabec. Blatel má sklizeno téměř 85 procent z celkové plochy vinic. Zbylé hrozny sklidí počátkem příštího týdne.

Na vinicích má pozdní odrůdy i Vinium z Velkých Pavlovic. Z bílých to jsou Ryzlink vlašský s Ryzlinkem rýnským a z modrých odrůd Cabernet Moravia a Cabernet Sauvignon. "Většinu z toho přivezeme ke zpracování v tomto týdnu a příští týden bude pro nás ve Viniu, co se týká ročníku 2016, poslední," uvedl generální ředitel Vinia Václav Osička. Letošní úrodu podle něj negativně poznamenaly jarní mrazy, které dokázaly snížit hektarový výnos o přibližně 30 procent na průměrných pět tun z hektaru.

První hrozny vinaři tradičně zpracovávají na Svatomartinské víno.Také v největší vinařské obci ve Velkých Bílovicích sklizeň brzdí deště. "V tomto období to většinou bývá tak, že se jeden den vyprší, a pak je pár dnů hezky. Letos však bývaly deštivé i dva nebo tři dny po sobě, takže do některých lokalit jsme se s traktorem nebo autem vůbec nemohli dostat," uvedl Michal Tetur z vinařství SingWine.

Navzdory počasí však vinice zůstaly zdravé a bobule přestály zářijové teplo i říjnové vlhko. "Zvlášť na začátku sklizně měly hrozny velice vysokou kvalitu. Kvůli tomu, že jsme se později nemohli dostat do vinic, pak začaly některé odrůdy lehce vadnout, ale třeba plíseň nebyla vůbec nikde," řekl Tetur. Škody způsobené jarními mrazy odhaduje v řádech jednotek až desítek procent podle umístění vinice. "Na pomrzlých vinicích jsme zaznamenali výnos na hektar okolo pěti tun, na těch nezasažených byl výnos přibližně šest a půl tuny. Celkový průměr úrody odhaduji na pět a půl tuny na hektar," dodal Tetur.

První hrozny vinaři tradičně zpracovávají na Svatomartinské víno. Ve čtvrtek začíná ve Valticích první kolo hodnocení. Například Vinium plánuje čtvrt milionu lahví mladého vína. "To letošní je opravdu výborné. Víno je plné, šťavnaté, voňavé, ovocité, svěží. Má plné tělo a dlouhou dochuť. Vyrábíme šest druhů vín, od klasického Mullera až po Zweigeltrebe klaret. Klaret víno obzvláště ve svatomartinských vínech se stává stále vyhledávanějším a oblíbenějším," uvedl ředitel Vinia Osička.

Autor: ČTK Foto: ČTK , Glück Dalibor

Další čtení

Těšnovské nádraží, cca 1900 – foto anonym (Public Domain), retuš XY (2018), Wikimedia Commons, licence CC BY-SA 4.0.

Nejkrásnější evropské nádraží sloužilo skoro 100 let, zbourali jej komunisté

Relax
8. 5. 2025

Josef Klíma: Psali mi: „Ty svině, jestli toho nenecháš, uřízneme ti hlavu“

Relax
6. 5. 2025
3/2025 INTERVIEW

Soutěž o vstupenky na koncert Ghosh

Relax
5. 5. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ