Pětiprocentní daň chce Berlín od léta vybírat od turistů za nocleh v tamních ubytovacích zařízeních. Poplatek se má počítat z výše hotelového účtu a turisté by jej mohli začít platit už od začátku července, rozhodla zemská vláda. Silně zadlužený Berlín počítá, že poplatek vynese 25 milionů eur, tedy téměř 650 milionů korun ročně.
Souhlas berlínských poslanců s návrhem ale zatím chybí. Takzvaná městská daň se má vztahovat na nocleh v hotelích a dalších ubytovacích zařízeních včetně kempů. Pobyty spojené s obchodní cestou by měly být od daně osvobozeny.
"Chceme dosáhnout toho, aby se i turisté podíleli malým příspěvkem na tom, že Berlín zůstane atraktivní," zdůvodnil podle agentury DPA takzvanou městskou daň člen berlínského kabinetu Ulrich Nussbaum.
I Hamburk nebo Kolín
Podobnou daň již v Německu vybírá například Hamburk nebo Kolín. V Evropě je možné se s ní setkat třeba v Paříži, Římě nebo v Barceloně. Množství noclehů se v Berlíně v posledních deseti letech více než zdvojnásobilo a loni dosáhlo počtu skoro 25 milionů.
Kritiku u některých lidí vzbuzuje například předpoklad, že host, který nebude chtít daň zaplatit, musí v hotelu nebo později v daňovém přiznání uvést, že cestoval obchodně.
"Nikdo nemůže být nucen k tomu, aby v hotelu řekl, proč tam přenocuje." řekl agentuře DPA berlínský komisař pro ochranu dat Alexander Dix. "Takže to, jak se teď City Tax (městská daň) plánuje, nejde," dodal. Záměr berlínských představitelů odmítl i svaz hotelů a restaurací. Asociace už v jiných německých městech podpořila žaloby na tuto daň. Nyní hrozí, že k soudu půjde i v případě berlínských hotelů.
Podle novely české vlády, kterou v zimě podpořili čeští poslanci, se poplatek za lázeňský a rekreační pobyt vybíraný od hostů v Česku asi zdvojnásobí na 30 korun za den. Dražší místní poplatky by turisté měli v ubytovacích zařízeních platit od 1. července. Novelou by se v současnosti měly zabývat sněmovní výbory.