Sedm nomádských příbytků, ve kterých mohou lidé i přespat, stojí na nádvoří plzeňského kulturního prostoru DEPO2015. Zážitkové nocování nabízejí především streetartoví umělci, kteří mají zkušenost s uměleckou existencí na ulici a bez střechy nad hlavou, ale také architekti a designéři. Nápad vznikl před dvěma lety, kdy vrcholila uprchlická krize, navíc cestování a nomádství je moderní, nemusí být jen z nutnosti. Za nocleh zájemci zaplatí 400 až 600 korun.
Výstava Nomádi je naplánovaná do konce října. "V kurátorském výběru Radka Wohlmutha se představí nastupující i etablovaná generace umělců, kteří často nezveřejňují svoji pravou identitu, ale s tou tvůrčí si získali pevné místo na české výtvarné scéně," řekl programový ředitel DEPO2015 Jiří Sulženko. Sám s Kristýnou Jirátovou vybíral pro výstavu architekty a designéry, kteří přinášejí utopická, inovativní nebo neobvyklá řešení mobilního bydlení. "Prezentace není úplně klasická, má podobu improvizovaného kempu. Improvizace k nomádství patří," řekl Wohlmuth.
Nová výstava na nádvoří vystřídala monumentální prořezávané skulptury ze starých kovových nádrží od Čestmíra Sušky, který je svou kovovou jurtou zastoupen i v projektu Nomádi. Lidé si mohou zaplatit noc také v experimentálním minidomečku, ve stanu levitujícím metr nad zemí, v autě Škoda Favorit, které má stan na střeše. "Ta současná výstava je první, v níž se dá bydlet, a už máme první objednávky," podotkl Sulženko.
Součástí expozice jsou také dva kontejnery, jejichž střechy jsou porostlé zelení. Tato experimentální laboratoř je součástí nynějšího Landscape festivalu. Průčelí bývalé haly pro autobusy a trolejbusy MHD a také její vnitřní stěnu nyní pokrývá 16metrový streetartový komiks od anarchistické autorky Toy Box. Předkládá příběhy dvou bezdomovců střední generace, ženy a jejího přítele z Prahy 8. "Bezdomovce se snaží celá společnost nevidět. Rádi bychom, aby je návštěvníci vnímali jako lidi, a ne jako odpadky na ulici nebo jako problém," uvedla autorka.