FOTO: Nocuj jako nomád. Plzeňské DEPO2015 vystavuje kočovné příbytky

Relax
15. 6. 2017 14:00
Dům Trikolora od Vojtěcha Valdy.
Dům Trikolora od Vojtěcha Valdy.

Sedm nomádských příbytků, ve kterých mohou lidé i přespat, stojí na nádvoří plzeňského kulturního prostoru DEPO2015. Zážitkové nocování nabízejí především streetartoví umělci, kteří mají zkušenost s uměleckou existencí na ulici a bez střechy nad hlavou, ale také architekti a designéři. Nápad vznikl před dvěma lety, kdy vrcholila uprchlická krize, navíc cestování a nomádství je moderní, nemusí být jen z nutnosti. Za nocleh zájemci zaplatí 400 až 600 korun.

Výstava Nomádi je naplánovaná do konce října. "V kurátorském výběru Radka Wohlmutha se představí nastupující i etablovaná generace umělců, kteří často nezveřejňují svoji pravou identitu, ale s tou tvůrčí si získali pevné místo na české výtvarné scéně," řekl programový ředitel DEPO2015 Jiří Sulženko. Sám s Kristýnou Jirátovou vybíral pro výstavu architekty a designéry, kteří přinášejí utopická, inovativní nebo neobvyklá řešení mobilního bydlení. "Prezentace není úplně klasická, má podobu improvizovaného kempu. Improvizace k nomádství patří," řekl Wohlmuth.

Jurta od Čestmíra Sušky.
Nová výstava na nádvoří vystřídala monumentální prořezávané skulptury ze starých kovových nádrží od Čestmíra Sušky, který je svou kovovou jurtou zastoupen i v projektu Nomádi. Lidé si mohou zaplatit noc také v experimentálním minidomečku, ve stanu levitujícím metr nad zemí, v autě Škoda Favorit, které má stan na střeše. "Ta současná výstava je první, v níž se dá bydlet, a už máme první objednávky," podotkl Sulženko.

Na snímku dílo Pavla Karouse nazvané Outsider.
Součástí expozice jsou také dva kontejnery, jejichž střechy jsou porostlé zelení. Tato experimentální laboratoř je součástí nynějšího Landscape festivalu. Průčelí bývalé haly pro autobusy a trolejbusy MHD a také její vnitřní stěnu nyní pokrývá 16metrový streetartový komiks od anarchistické autorky Toy Box. Předkládá příběhy dvou bezdomovců střední generace, ženy a jejího přítele z Prahy 8. "Bezdomovce se snaží celá společnost nevidět. Rádi bychom, aby je návštěvníci vnímali jako lidi, a ne jako odpadky na ulici nebo jako problém," uvedla autorka.

Na snímku Camping stan od studentů Fakulty designu a umění Ladislava Sutnara Západočeské univerzity.

Na snímku interiér domu Trikolóra od Vojtěcha Valdy.

Autor: ČTK Foto: ČTK , Chaloupka Miroslav; hit hit/NOMÁDI v DEPO2015

Další čtení

Těšnovské nádraží, cca 1900 – foto anonym (Public Domain), retuš XY (2018), Wikimedia Commons, licence CC BY-SA 4.0.

Nejkrásnější evropské nádraží sloužilo skoro 100 let, zbourali jej komunisté

Relax
8. 5. 2025

Josef Klíma: Psali mi: „Ty svině, jestli toho nenecháš, uřízneme ti hlavu“

Relax
6. 5. 2025
3/2025 INTERVIEW

VÝHERCI: Soutěž o vstupenky na koncert Ghosh

Relax
5. 5. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ