Hurá do KLDR? Vznikla aplikace, protiváha severo-průvodců

Relax
9. 5. 2014 17:45
Severokorejský vůdce Kim Čong-Un.
Severokorejský vůdce Kim Čong-Un.

Cestovatelé po izolované Severní Koreji mohou nyní využít první průvodcovskou aplikaci. Program vytvořila britská společnost Uniquely.Travel bez podpory severokorejské strany, uvedl deník The Guardian. Individuální turistika však není v této zemi povolena, zájemci musí cestovat organizovaně a se severokorejským průvodcem.

Severní Korea je uzavřenou, pro zahraniční novináře takřka zapovězenou zemí. Návštěvy turistů jsou možné jen v doprovodu vládou schválených průvodců. Přesto anebo právě proto se na zemi zaměřuje britská aplikace. Jde o první počin svého druhu, který zahrnuje tisíce původních fotografií a přehled základních frází korejštiny.

Aplikace představuje 350 lokalit přístupných pro turisty. Uživatelé mají k dispozici přehled historie země a mohou si sestavit požadovanou trasu cesty, zamluvit konkrétní výlety nebo zjistit informace o restauracích.

Autorem většiny materiálů je Simon Cockerell, který Severní Koreu navštívil více než stokrát. Cockerell ujišťuje, že takřka všechny destinace, které zmiňuje, mohou turisté opravdu navštívit. Přiznává ale, že konkrétní objekty se náhle mohou ocitnout "ve výstavbě".

Seznam destinací, které chcete navštívit, odešlete cestovní agentuře, která jej předá ke schválení vládním úředníkům. Na letišti vás bude očekávat průvodce, který s vámi zůstane po celou dobu pobytu.

Podle projektového manažera North Korea Travel Chada O'Carrolla zemi každoročně navštíví okolo 6000 západních turistů, aplikace má ale potenciál zaujmout pasivní cestovatele, kteří se do země osobně nechystají. Program je dostupný pro operační systémy iOS a Android.

Severní Koreu opakovaně navštívil bývalý americký basketbalista Dennis Rodman, což vyvolalo mediální diskuzi, zda je etické cestovat do země, kde se závažně porušují lidská práva. Podle organizace Human Rights Watch je v severokorejských táborech drženo přes 200 tisíc osob včetně dětí. Severokorejci zde kromě nucených prací trpí podvýživou a špatným zacházením ze strany dozorců.

Vedení izolovaného státu si podle deníku The Guardian pohrává s otevřením země zahraničnímu turismu. Za důkaz lze považovat zahájení provozu prvního severokorejského lyžařského střediska letos v lednu. Maratonu v Pchjongjangu se navíc v dubnu vůbec poprvé mohli zúčastnit také amatérští zahraniční běžci.

Autor: ČTK Foto: ČTK/AP

Další čtení

Geocaching je hra novodobých lovců pokladů, propadli jí i Češi

Relax
1. 5. 2025

Steel Hunters začíná novou sezónu a přidá zdarma Battle Pass

Relax
29. 4. 2025

Soutěž o vstupenky na muzikál Jakoubek

Relax
28. 4. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ