Novodobí lovci pokladů vybavení detektory kovů ničí okolí slavného Hadriánova valu, jedné z hlavních turistických atrakcí Británie a památky UNESCO. Policie a památkáři proto vyzvali veřejnost, aby případný vandalismus nahlásila na horké telefonní lince.
Kamenné a hliněné opevnění začali ve druhém století budovat Římané na ochranu proti nájezdům severních kmenů ze Skotska. Zeď, která bývala severní hranicí římského impéria, měří 177 kilometrů a táhne se napříč severní Anglií.
V posledních měsících se však u části valu v národním parku Northumberland začaly objevovat nelegální vykopávky. Hledači pokladů vyzbrojení detektory přicházejí v noci a snaží se vypátrat v zemi cokoli z římských dob.
"Uznáváme, že většina hledačů postupuje v souladu se zákonem a pravidly pro nálezy a vyzvedávání objektů ze země. Ale stejně jako je nezákonné vloupat se do něčího domu a ukrást jeho majetek, tak je nezákonné poškozovat půdu a krást cenné historické artefakty," řekl Mark Harrison, kriminalistický poradce britských památkářů.
Britská pravidla pro hledání pokladů obecně stanoví, že hledač je povinen svůj nález ohlásit místním úřadům, které stanoví, zda jde o cennost. Pokud ano, nálezce musí věc prodat muzeu za cenu stanovenou nezávislými odborníky. O nálezné se pak dělí s majitelem pozemku, na kterém poklad ležel.
Díky legálním hledačům mohlo Britské muzeum vystavit 5200 stříbrných artefaktů z 10. a 11. století, které nadšenci našli ve střední Anglii.
Lovci pokladů ničí detektory kovů památky UNESCO
Relax
13. 2. 2015 13:59
Díky hledačům Britské muzeum již vystavilo přes 5000 stříbrných artefaktů.
Autor: ČTK Foto: Shutterstock