Na zámku Artstetten v Dolním Rakousku začala výstava věnovaná poslednímu rakouskému císaři a českému králi Karlovi I. Habsbursko-Lotrinskému. Expozice s názvem Vláda & prohra: Císař Karel - Výzva míru se věnuje osobnosti císaře, který převzal zemi s 50 miliony obyvatel nejrůznějších národností v roce 1916 uprostřed největšího válečného konfliktu, jaký svět do té doby viděl.
Zámek vzdálený asi 100 kilometrů západně od Vídně je známý jako místo posledního odpočinku arcivévody Františka Ferdinanda d'Este a jeho manželky Žofie, rozené hraběnky Chotkové, kteří byli zastřeleni před sto lety v Sarajevu. Po smrti Františka Ferdinanda se stal následníkem rakouského trůnu právě jeho synovec Karel, který v čele monarchie stanul po smrti Františka Josefa v listopadu 1916.
Karel I. byl po vypuknutí války přidělen k vrchnímu velení armády v Těšíně, povýšen na polního podmaršálka a v březnu 1916 převzal velení 20. armádního sboru, který se podílel na počátečních úspěších italské ofenzívy.
Kurátorkou expozice je současná majitelka zámku, Anita von Hohenbergová, pravnučka Františka Ferdinanda a jeho ženy Žofie. Výstavu je možné si prohlédnout ode dneška až do 1. listopadu. V zámku je také umístěno stálé Muzeum arcivévody Františka Ferdinanda.
Vzpomínkové akce a výstavy ke 100. výročí sarajevského atentátu a začátku první světové války se letos konají po celé Evropě. V Česku se dnes například na zámku Konopiště, letním sídle následníka trůnu Františka Ferdinanda, otevírá výstava Spojeni svazkem manželským, spojeni stejným osudem. Ta návštěvníkům představuje životní příběh arcivévody a jeho ženy, prvních obětí světové války. K nejzajímavějším exponátům patří vyznamenání a řády, které měl František Ferdinand na sobě v okamžiku smrti.