Valašské muzeum v přírodě v Rožnově pod Radhoštěm dokončí letos v areálu Valašské dědiny stavbu kamenného chléva. Jde o věrnou kopii objektu, který stál na Valašsku. Objekt staví sami pracovníci muzea, nejtěžší je sehnat správný kámen, řekl technický náměstek muzea Milan Gesierich.
"Snažíme se dodržet technologie, které se dříve používaly. Je to náročné. Problém je získat kámen, protože bychom chtěli udělat věrnou kopii. Kámen se nachází ve Zděchově a je složité se k němu vůbec dostat," uvedl Gesierich. Dodal, že se staví podle dochovaných fotografií. "Chceme mít stejnou barevnost, výšku, aby to vypadalo stejně jako dříve," řekl. Do chléva se po jeho dokončení přesune část hospodářských zvířat, projekt si vyžádá asi tři miliony korun.
Muzeum také chystá záchranu stodoly z poloviny 16. století, která stojí ve Skaličce u Hranic na Moravě. Objekt je v havarijním stavu, podle Gesiericha se chystá projektová dokumentace.
V areálu rožnovského skanzenu je již připraveno dřevo, které se bude opracovávat tradičními způsoby a vyrobí se z něj náhradní prvky. "Postupně pak chceme stodolu poskládat a zachránit ji," uvedl náměstek, podle kterého tak starých stodol v okolí již moc není. Do konce letošního roku by mohla být hotová hrubá stavba, dokončení je plánované na příští rok. Stodola by v budoucnu mohla stát pod větrným mlýnem.
Muzeum připravuje každoročně desítky akcí a festivaly, návštěvníkům také ukazuje tradiční práce na Valašsku a způsob života v dřívějších dobách. Skládá se ze tří areálů - Dřevěného městečka, Valašské dědiny a Mlýnské doliny. V areálu, který v roce 1925 založili bratři Bohumír a Alois Jaroňkovi, byly původně tři měšťanské domy. Nyní je v něm stovka typických valašských staveb.
Skanzen patří k nejvyhledávanějším turistickým cílům ve Zlínském kraji, loni jej navštívilo přes 315 tisíc lidí, nejvíce za posledních 13 let.