Turistická sezona na státních hradech a zámcích bude letos ve znamení dalšího z významných šlechtických rodů, pánů z Kunštátu. V rámci Roku pánů z Kunštátu chce Národní památkový ústav představit dějiny rodu, sídla, fenomény typické pro období středověku i významné památky spojené s tímto rodem. Další událostí, která se bude připomínat, je logicky výročí atentátu na arcivévodu Františka Ferdinanda d'Este. Řada hradů a zámků přitom kvůli počasí letos otevírá dříve než jindy.
Od atentátu na následníka trůnu uplyne 28. června sto let. Posledním sídlem rakouského arcivévody a jeho ženy Žofie Chotkové byl zámek Konopiště, který dnes má ve svých sbírkách osobní předměty rodiny spojené přímo s atentátem. Návštěvníci je uvidí od 1. dubna na nové výstavě.
S osobností Chotkové je spojeno i Velké Březno, kde vyrůstala; tam se o ní připravuje stálá výstava. Císařské rodině patřil také zámek Zákupy, místo konání svatby připomínaného páru. Obě památky připomenou výročí speciálními akcemi.
Série výstav a kulturních programů kunštátského roku má připomenout 550. výročí od dokončení diplomatických misí, které vyslal český král Jiří z Kunštátu a Poděbrad k západoevropským panovnickým dvorům, říkají památkáři. Hlavní událostí bude zpřístupnění nové expozice v dosud nepřístupných prostorách zámku Kunštát, která se otevře 21. června.
Zahrady v Kroměříži
Kunštát bude také centrem letošní Hradozámecké noci, při níž se 30. srpna ve večerních a nočních hodinách otevírají brány státních i soukromých památek. Loni se do akce zapojilo 75 objektů a přišlo téměř 28 000 návštěvníků. Kunštát jako státní zámek spravuje památkový ústav od roku 2005 a řadí ho mezi 33 památek, které jsou podle památkářů doposud návštěvnicky nedoceněné. Soubor nazvali neobjevené památky a zahrnuje hrady, zámky, kláštery, hradní zříceniny a sakrální architekturu, které by měly návštěvníkům nabídnout i četné doprovodné programy.
Během letošního roku budou dokončeny i dva velké projekty financované z evropských peněz - vzáří by měla být dokončena obnova historických zahrad v Kroměříži, kde vzniká Národní centrum zahradní architektury, a v listopadu rekonstrukce brněnské vily Stiassni, kde bude Centrum obnovy památek architektury 20. století.
Za medvědínem na Točník
Omezen je ale provoz barokního Kuksu, kde obnova této významné památky ještě pokračuje; do května je Kuks zcela uzavřen a později budou památkáři rozhodovat o jeho částečném zpřístupnění či občasných prohlídkách.
Mezi hrady a zámky, které letos otevírají své brány dříve, je například Krakovec, který přivítal návštěvníky již první březnovou sobotu a přístupný je zatím o víkendech a svátcích. Dřívější start oznámily také třeba Točník, Svojanov, zámek v Litomyšli nebo hrad Kunětická hora. "Letos je nádherně, navíc tu máme i medvědy, takže jsme se rozhodli otevřít již teď," láká kastelán berounského Točníku Petr Zemánek. Hrad má otevřeno o víkendech od 10 do 16 hodin, k novému medvědínu se návštěvníci dostanou ale i v týdnu.