Bengálský tygr, druh ohrožený vyhynutím, má nyní celkově nižší váhu než dříve. Tuto ztrátu hmotnosti vědci vysvětlují stresem, jímž tato šelma žijící na hranicích mezi Indií a Bangladéšem trpí kvůli klimatickým změnám. Informovala o tom agentura AFP.
Podle studie sestavené pracovníky jedné z největších tygřích rezervací na světě Sundarbans v indickém státě Západní Bengálsko trpí tygr stresem způsobeným změnami klimatu v jeho přirozeném prostředí, močálech, tropických porostech a v lesích na tomto území.
"Byli jsme překvapeni, že tato zvířata, která se zřejmě jinak těší dobrému zdraví, váží pouze 98 kilogramů. Průměrná váha dospělého jedince ale dříve činila nejméně 140 kilogramů," řekl ředitel rezervace Subrata Mukherdži.
Kromě lidského vlivu experti připomínají zvýšení hladiny moře, které přivádí sůl do bažin v okolí delty řeky Gangy a řek Brahmaputry a Meghny v Bengálském zálivu. Tento faktor vedl ke snížení počtu jezírek se sladkou vodou, kde hasí žízeň zvířata, jež slouží tygrům jako kořist.
"Hlavní potravou tygrů se stali jeleni, ale jejich počty klesají kvůli vzestupu hladiny moře, které vyvolává stále více záplav v lesích," uvedl Pranabeš Sanjal, expert z Mezinárodní unie pro zachování přírody a přírodních zdrojů.
"Tygři jsou fyzicky stresováni a dostatečně se nenažerou. Proto se odvažují do míst, kde žijí lidé, a tam hledají kozy a krávy," řekl Sanjal. Při posledním sčítání tygrů v indické části rezervace Sundarbans z přelomu let 2001 a 2002 jich tu žilo 274 kusů.
Bengálští tygři hubnou, mohou za to změny klimatu
Relax
10. 12. 2010 10:30
Bengálští tygři ztrácejí na váze.
Autor: ČTK Foto: Profimedia