Archeologové objevili v těchto dnech v katastru Lipníku nad Bečvou na Přerovsku torzo neolitické plastiky z pálené hlíny, jejíž stáří datují na sedm tisíc let. Unikátní plastiku lidské figury zdobené rytými ornamenty zařadili do období neolitu, mladší doby kamenné. Reprezentuje podle nich kulturu lineární keramiky. Svým ztvárněním i dobou vzniku ji odborníci považují za unikátní nález.
"I když se dochovalo pouze torzo plastiky, patří tento nález ke zcela unikátním exemplářům nalezeným dosud v České republice," uvedl archeolog Zdeněk Schenk z Muzea Komenského. Nález, který archeologové označují jako takzvaný Lipenský idol, se podle něj pojí s osídlením prvních zemědělců v této oblasti, kteří reprezentovali kulturu s lineární keramikou.
Dochovaná část plastiky z pálené hlíny je vysoká 76 milimetrů, její hlava byla v minulosti odlomena. V horní části torza trupu je na jedné straně patrný náznak vybíhající paže. Spodní část tvoří kuželovitě se rozšiřující podstava, přičemž nohy nejsou plasticky znázorněny.
"Povrch je z jedné strany pokryt nápadnými rytými ornamenty, které mohou naznačovat výzdobu oděvu, popřípadě by mohlo jít o schematické znázornění částí lidského těla," popsal Schenk. Keramická plastika byla zhotovena z jemně proplavené hlíny, má světle béžové až tmavě šedočerné odstíny.
V moravském a českém prostředí jsou podobná vyobrazení datovaná na samotném počátku mladší doby kamenné (neolitu) kultury lineární keramiky podle archeologa relativně vzácná. "Názory na funkci sošek v neolitu se mezi jednotlivými badateli různí. Jaký byl původní význam pro jejich tvůrce, zůstane pro nás současníky 21. století patrně stále otázkou," doplnil přerovský archeolog.
Místo nálezu bylo jednou z vytipovaných lokalit na území Lipenska, do průzkumu se zde archeologové pustili kvůli přípravě knihy o Lipníku nad Bečvou, jejíž součástí bude také kapitola věnovaná novým archeologickým objevům.