FOTO: Nejkrásnější neslyšící je z JAR, nejhezčí muž Francouz

Relax
17. 7. 2016 09:40
Vítězka Janie Erasmusová z Jihoafrické republiky.
Vítězka Janie Erasmusová z Jihoafrické republiky.

Světové finále soutěže krásy pro neslyšící za rok 2016 vyhrála dívka z Jihoafrické republiky Janie Erasmusová. Získala titul Miss Deaf World 2016. V mužské kategorii putuje vítězství do Francie, titul Mister Deaf World 2016 si odnesl Kevin Petit. 16. ročník soutěže se konal v Praze. První vicemiss se stala Senegalka Aminace Gaková a druhou vicemiss Kanaďanka Victoria Soo Lumová.

Finálový večer se uskutečnil v zaplněném kongresovém sále Top Hotelu Praha. Na šedesát soutěžících, které hodnotila mezinárodní porota, pocházelo z 41 států celého světa.
Titulem Miss Deaf Europe pro letošní rok se pyšní Ukrajinka a Miss Deaf Asia Jihokorejka. Titul Mister Deaf Europe 2016 získal Španěl a nejmladší kategorii Mister Deaf Asia putuje do Číny.

Nejkrásnější muž mezi neslyšícími.Soutěžící se nejprve představili v národních krojích, kterými prezentovali své země. Ve volných disciplínách dívky pak převážně tančily. Například soutěžící z Thajska uvedla tamní bojový tanec a třeba Bulharka předvedla v národním kroji lidový tanec. Publikum zaujala i temperamentní dívka z Kolumbie, která v rychlém rytmu zatančila v pestrobarevném jihoamerickém kostýmu. Češka Lenka Sagulová předvedla vystoupení na píseň Noc na Karlštejně. Muži se představili naopak ve sportovním oblečení.

Od běžných miss je tato soutěž téměř k nerozeznání, zcela jiné jsou však reakce publika. Namísto běžného potlesku odměňují diváci soutěžící rychlými pohyby zdvižených prstů na rukou. Nechyběla dnes ani promenáda v plavkách a ve společenských šatech, které předvedli dívky i muži.

Prezident soutěže Josef Uhlíř řekl, že nacvičování nástupů a choreografie bylo náročné. Soutěžící tančí podle hry světel, které jsou sladěny se skutečnou hudbou. "Divákům v sále nepřijde, že dívky neslyší, ale je to velmi náročné v tom, že ony doma trénují," uvedl.

První ročník soutěže se odehrál na Mallorce, poté se od roku 2002 až 2010 konal v Praze, jedenkrát v Gruzii a od roku 2011 až do současnosti se pořádá opět v ČR. Soutěže mají pomoci sluchově postiženým dívkám a chlapcům z celého světa ukázat široké veřejnosti, že jsou jim i přes své sluchové postižení ve všem rovni. Že mohou stejným způsobem pracovat a dělat vše tak, jako dělají s naprostou samozřejmostí zdraví lidé.

Autor: ČTK Foto: ČTK , Vondrouš Roman

Další čtení

Těšnovské nádraží, cca 1900 – foto anonym (Public Domain), retuš XY (2018), Wikimedia Commons, licence CC BY-SA 4.0.

Nejkrásnější evropské nádraží sloužilo skoro 100 let, zbourali jej komunisté

Relax
8. 5. 2025

Josef Klíma: Psali mi: „Ty svině, jestli toho nenecháš, uřízneme ti hlavu“

Relax
6. 5. 2025
3/2025 INTERVIEW

VÝHERCI: Soutěž o vstupenky na koncert Ghosh

Relax
5. 5. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ