Bankovky severočeských sběratelů našly své dočasné místo v teplickém muzeu. Nejstaršími, které jsou na výstavě, platili lidé v roce 1918. Duch doby vzniku peněz připomínají témata ztvárněná na bankovkách.
Návštěvníci muzea si mohou prohlédnout, čím platili lidé po vzniku Československa, jaké papírové bankovky používali obyvatelé země za druhé světové války a co měli lidé v peněženkách před rozpadem federace. "Výstava prezentuje cennou sbírku papírových platidel. Zajímavé jsou nejen dobou vzniku, ale i výtvarným zpracováním," uvedl kurátor numismatické sbírky teplického muzea Viktor Keller.
Na grafických návrzích platidel se za každé doby a každého režimu podíleli ti nejlepší umělci. Byl mezi nimi třeba Jan Mráček, Max Švabinský nebo Alfons Mucha.
Autoři často volili stejná témata. Třeba husitství nebo osobnost Františka Palackého se na platidlech opakují. Bankovky mají dnes nejen historickou hodnotu, která ilustruje dobu jejich vzniku, ale také sběratelskou. V roce 2011 vydražil sběratel bankovku z předválečného Československa za 260 tisíc korun. Za tu cenu získal do hněda laděnou pětistovku z roku 1923 s hlubotiskem a jednou perforací.
Výstavu v Teplicích připravili sběratelé z regionu s numismatiky tak, aby se zájemci mohli seznámit nejen se samotnými bankovkami, ale i s procesem jejich vzniku a ochrannými prvky, které brání jejich padělání. Nechybí představení pomůcek pro sběratele a literatura.
Za bankovkami se do teplického muzea mohou lidé vydat od pátku do 17. dubna.