Nejvíc se v domácnosti nadřou ti nejchudší. A zadarmo

Relax
25. 6. 2017 09:01
Ilustrační foto.
Ilustrační foto.

Rozdíly mezi neplacenou prací žen a mužů v domácnosti nejspíše nejsou až tak obrovské, jak tvrdí zažité představy. Přinejmenším Rusky mají sklon podceňovat výkony svých protějšků, zatímco ruští muži naopak péči žen věnovanou domovu přeceňují. Nejvíce se ale v domácnosti - a zadarmo - nadřou ti nejchudší. K takovým poznatkům podle ruského hospodářského listu Vedomosti dospěl tým ruských ekonomů a sociologů, opírající se o podrobný průzkum u 9500 účastníků. Patrně šlo v Rusku o první zkoumání svého druhu.

"To, co se dříve považovalo za bezplatnou práci v rámci rodiny, se velice brzy může stát tržní službou, poskytovanou třetími osobami. V tomto smyslu může dokonce ovlivnit tempo růstu sektoru služeb a dynamiku hrubého domácího produktu," poznamenal deník o pozadí výzkumu moskevských ekonomů a sociologů.

V průměru Rusky odhadují, že se domácnosti věnují pět hodin denně, zatímco muži něco více než tři hodiny. Z podrobnějšího zkoumání ale vyplývá, že množství času vynakládané na domácí práce silně závisí na životní etapě dané rodiny. U bezdětných párů ženy věnují domácnosti 3,2 hodiny a muži 2,4 hodiny. U párů s dětmi mladšími pěti let ukazatel stoupá na 5,1 hodiny u žen a 2,5 hodiny u mužů. Nejvíce se ale domácím pracím věnují postarší manželé - 5,2 hodiny penzistky, čtyři hodiny penzisté.

Ti z nejbohatších vrstev tvrdili, že se domácnosti věnují v průměru tři hodiny (muži 2,4 hodiny, ženy 3,3 hodiny). Naopak nejchudší uváděli téměř dvojnásobná čísla: muži 4,2 hodiny denně, ženy 6,1 hodiny.

Nejzajímavějším poznatkem podle ekonomů bylo, že ženy ze všech sociálních vrstev odhadovaly domácí "pracovní dobu" svých protějšků mnohem níže než sami muži.

Největší rozdíl se ukázal u párů s velkými dětmi, kde muži si nárokovali 3,6 hodiny plnění domácích povinností denně, zatímco podle žen odpracovali nejvýše 2,4 hodiny. U seniorů se tento rozdíl smrskl na pouhých 18 minut.

Naopak muži v průměru odhadovali, že ženy tráví péčí o domácnost více času, než uváděly samy ženy - opět s výjimkou manželství seniorů.

Pokud jde o rozdělení úloh v domácnosti, čtyři pětiny Rusů jsou plně spokojeny. U Rusek to není ani polovička, 44 procent. Pokud jsou však domácí úlohy rozděleny rovnoměrně, množství spokojených žen roste na 69 procent, u mužů dokonce na 83 procent.

"Fakticky to prozrazuje nestabilitu sociálních norem a vysokou pravděpodobnost jejich úprav, jakož i velmi vysoký potenciál budoucí monetarizace domácí práce v Rusku, jak se to už odehrálo v USA a v Evropě," poznamenaly Vedomosti.

Autor: ČTK Foto: Profimedia

Další čtení

Hodonín - Stádo zeber Chapmanových v hodonínské zoo se rozrostlo na pět kusů, na začátku července přišlo na svět hříbě. Osmnáctiletá kobyla si jej stále hlídá.

Stádo zeber Chapmanových v hodonínské zoo se rozrostlo na pět

Relax
13. 7. 2025
Slavnostní představení nového druhu klatovských karafiátů, 13. července 2025, Klatovy. Zahrada klatovského klubu pěstitelů karafiátů, kde lze zakoupit různé odrůdy.

Pěstitelé ukázali nový, 60. druh klatovských karafiátů, pěstují je už 212 let

Relax
13. 7. 2025
ilustrační foto

Jihlavská zoo má opět žirafu a ještě čeká další dvě, výběh byl prázdný týden

Relax
10. 7. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ