Na půdě České botanické společnosti v Praze začne fungovat jedna z prvních občanských semenných bank nazvaná Semínkovna, sázej, sklízej, sdílej. Podpořit má svobodné sdílení osiva a semínkaření a zároveň vrátit se k praxi našich předků a tradičnímu pěstování bez použití chemických hnojiv a postřiků.
Podle organizátorů projektu bude Semínkovna fungovat jako knihovna, v níž si uživatelé budou osivo "půjčovat". Po sklizni jej přinesou zpět a nabídnou ostatním.
Semínkovny byly veřejnosti představeny letos na jaře v rámci facebookového magazínu Rostlinysro. Na jeho facebookové stránce se lidé mohou dozvědět, jak postupovat při založení nové semínkovny a zda se v jejich okolí nějaká už nenachází. Podle iniciátorky projektu Kláry Hrdé vzniká v současné době sedm semínkoven, z toho tři na území hlavního města.
Osivo vkládané do semínkovny musí být zdravé, reprodukovatelné a řádně označené. Sdílet by se nemělo osivo hybridní nebo osivo rostlin invazivních či chráněných autorskými právy.
S myšlenkou svobodného sdílení osiva v rámci semínkoven přišel před dvěma lety Francouz Sébastien Wittevert z neziskové asociace Graines de troc. Jednou z prvních idejí byla touha se o osivo podělit s dalšími zahradníky a současně chránit biodiverzitu, která je celosvětově ohrožena. Webová stránka této asociace téměř eviduje zrhuba 150 veřejných semenných bank na území Francie.