Populárně-naučná soutěž Expedice vesmír má za sebou závěrečný týden celé soutěže. Vítězové si vyzkoušeli simulovaný let ve vesmíru a přistání na asteroidu, pojmenovali laser a čeká je i let ve stavu beztíže v letadle při parabolickém letu.
Již třetí ročník soutěže Expedice vesmír začal na jaře tohoto roku. Prvního kola se zúčastnily stovky dětí z celé republiky ve věku 10-15 let. Do soutěže zaslaly projekty, jejichž kvalitu i nápaditost posuzovala odborná porota.
Do semifinále pak postoupilo třicet dětí, které při setkání s odbornou porotou měly prokázat své znalosti. V ostatních disciplínách se testovalo umění řídit kosmickou loď, vydržet přetížení a schopnost týmové spolupráce při řešení úkolů. Pětice nejlepších postoupila do finále, kde dostala náročný úkol. Měla odklonit vesmírné těleso, a zabránit tak kolizi se Zemí.
Finalisté se při týdenním pobytu na dolnobřežanských základních školách a v laserových centrech ELI Beamlines a HiLASE naučili základní dovednosti kosmonautů a následně absolvovali simulovaný let ve vesmíru. Hned po přistání rakety přivítali malé kosmonauty jejich fanoušci. "Gratuluji celé posádce k úspěšné misi. Děkujeme, zachránili jste planetu Zemi," řekl jim Jan Řídký, ředitel Fyzikálního ústavu AV ČR, který je s časopisem Vesmír spoluorganizátorem celé akce.
Děti se však ani po fiktivním přistání nenudily, vymýšlely jméno výkonnému laserovému systému. S využitím písmen svých křestních jmen vytvořily výraz AVOJA, jež nyní posoudí odborná porota. Pokud bude název schválen, ponese jej laser navždy. Hmatatelnou památku získají z výzkumu meteoritu, který jim vědci posléze rozdělí na pět částí. Čeká je navíc let ve stavu beztíže.
Ten byl původně naplánovaný na neděli ráno. "Po havárii dvou letadel L-410 na Slovensku jsou letadla tamního provozovatele, která létají i u nás, přizemněna a čekají na výsledek vyšetřování," vysvětlil Marek Janáč, redaktor časopisu Vesmír.
Zážitků získali malí astronauti skutečně hodně. Vyzkoušeli si i gravírování laserem, zkoumali chemické složení hornin, měřili tloušťku svého vlasu nebo si vyrobili spektroskop. Měli také možnost dotknout se družice Magion, která byla v devadesátých letech vypuštěna na oběžnou dráhu, a popovídat si s Jaroslavem Vojtou, jedním z konstruktérů družice.
Dalším zážitkem pro mladé vědce byl i živý videohovor mezi Houstonem a Dolními Břežany s aktivním italským astronautem Paolem Nespolim, který v roce 2017 uskuteční svou třetí cestu do vesmíru.
"Jsme moc rádi, že jsme mohli přiblížit naše lasery a technologie dětem této věkové kategorie. Jednoho dne se z nich mohou stát vědci či inženýři a posílit naše výzkumné týmy," řekl Tomáš Mocek, vedoucí centra HiLASE, v němž byl kokpit kosmické lodi, kterou děti do vesmíru letěly.