U Chrastavy se o víkendu v lítém boji střetli křesťanští rytíři s Vikingy a starými Slovany. Podobné akce pořádá zdejší Curia Vitkov už patnáct let. Zatímco v minulosti byly tématem bitev skutečné události, jubilejní ročník pojali organizátoři netradičně. Pozadí mytického příběhu zasadili do fiktivního času a země, kde zuří stále ještě boj mezi křesťanskými rytíři a přežívajícími pohanskými kmeny.
V dvorci, jehož repliku na návrší v Horním Vítkově budují, mohli dnes návštěvníci vidět obyčejné řemeslníky, potkat tu však mohli i statné Vikingy, slovanské či normanské bojovníky, ale největší zájem jako tradičně budili křesťanští rytíři. Na vatovaný spodní oděv oblékli až dvacet kilogramů vážící kroužkovou zbroj a s mečem v jedné a štítem v druhé ruce se postavili svému protivníkovi v boji muže proti muži. V třicetistupňovém vedru zasloužili obdiv.
Ještě náročnější pak byla odpolední bitva. Při dobývání dvorce rány jen pršely. "Snažíme se o co nejrealističtější ztvárnění toho boje, ale také si neublížit. Jsou i tací, kteří jsou víc pod vlivem adrenalinu, ale na to, že se tam bije sto padesát lidí železnými zbraněmi, byť samozřejmě tupými nebo otupenými, tak to výsledné skóre zranění je velmi nízké," poznamenal Petr Bohdan z Prahy, který se historii v této podobě věnuje už dvacet let. Bohdan je brnířem a bojovníkem prvního řádu.
Bojovníci prvního řádu byla v podstatě elitní ozbrojená družina knížete v dobách raného středověku. Jezdili na koni a měli vojenský výcvik. Těm dnešním koně chybí, jinak se ale snaží své předloze co nejvíce přiblížit. Třeba Bohdanův meč je věrnou replikou románského meče, co nejautentičtější je i oblečení, kroužková zbroj nebo štít. Dnešní bojovníci většinou nemají takovou kondici jako středověcí rytíři, kteří se tím živili. "My se v pondělí musíme vrátit do práce a tam podávat nějaké výkony," poznamenal Bohdan, který v civilu pracuje na postu středního managementu.
Občanské sdružení Curia Vitkov (dříve Wothanburg) vzniklo v roce 1999. Hlavní náplní sdružení je praktické rekonstruování hmotné kultury z doby raně středověkého přemyslovského státu, vymezené dobou panování Břetislava I. a počátkem vlády Přemysla Otakara I. - tedy především 11.-12. století. Milovníci historie budují na návrší nedaleko Chrastavy volnou repliku venkovského velmožského sídla - kurie -, kde se návštěvníci mohou vrátit o sedm set let zpátky do minulosti. Zatím stojí opevnění a dva domy a také část řemeslné vesnice. V budoucnu by měl v kurii vyrůst i kostel.