FOTO: Tatra dokončila rekonstrukci historického vozu z Dakaru

Relax
8. 6. 2017 16:00
Historický vůz se zúčastnil Rallye Paříž - Dakar v roce 1986.
Historický vůz se zúčastnil Rallye Paříž - Dakar v roce 1986.

Automobilka Tatra z Kopřivnice na Novojičínsku dokončila rekonstrukci historického vozu, který se v roce 1986 účastnil Rallye Paříž - Dakar. Vystaven bude v plánovaném novém muzeu, které má vzniknout v areálu automobilky, řekl mluvčí společnosti Tatra Trucks Andrej Čírtek.

Jeden z prvních dakarských speciálů, Tatra 815 6x6 VE "Ostrý-II", se kterým posádka Zdeněk Kahánek, Miroslav Gumulec a Josef Kalina jela Rallye Paříž - Dakar při první účasti Tatry v roce 1986, se do Kopřivnice po 30 letech vrátil loni v září. Po účasti ve slavném závodu totiž ve státech severní a západní Afriky francouzskému podnikateli Jeanu Philippemu a jeho cestovní agentuře New Gate Travel. Philipp auto firmě loni vrátil. Místo něj získal nový vůz značky Tatra Phoenix.

Dakarský speciál Tatra 815 6x6 VE "Ostrý-II".
Tatru podnikatel využíval například jako servisní vůz pro své čtyřkolky. V těžkých písečných a bahnitých terénech podle zástupců Tatry najezdil vůz obrovské množství kilometrů bez zásadních problémů.

Vůz, který po opravách odpovídá stavu z roku 1986, bude vystaven v novém muzeu, které chce automobilka vybudovat. "Stávající tatrovácké muzeum je kapacitně naplněno a unikáty, jako je právě tento představený dakarský speciál, není kde vystavit. V nové expozici budou především nákladní vozy získané v posledních letech díky investicím akcionářů Tatry," řekl generální ředitel společnosti Radek Strouhal.

Zrekonstruovaný vůz bude vystaven v plánovaném tatrováckém muzeu.

Autor: ČTK Foto: archiv , TATRA TRUCKS

Další čtení

Zpráva o osudech ledních medvíďat z brněnské Zoo Komety a Nanuka. Kometa žije v Rusku, Nanuk v Belgii.

Brněnská medvědice Kometa je v Rusku za hvězdu, její potomek žije v Moskvě

Relax
14. 9. 2025
Saloos

Síla přírody pro zdravé, silné a krásné vlasy

Relax
11. 9. 2025

Pro kávu s dokonalou mléčnou pěnou

Relax
10. 9. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ