Když šel před patnácti lety do kin další díl Hvězdných válek, dalo to nový impuls nejen fanouškům legendárních filmů, potažmo knih a komiksů. V roce 1999 se také zrodilo jedno velké partnerství zábavního průmyslu, jež dalo nový směr stavebnici Lego.
Návrat světa dobrých rytířů Jedi a zákeřných Sithů, originálních kosmických lodí i pestré plejády mimozemšťanů se nesl ve velkém stylu. Do masivního merchandisingu k filmu Hvězdné války: Skrytá hrozba se vedle Pepsi a konkurenta Hasbro zapojil i proslulý výrobce stavebnic z Dánska. Vstoupil tím do další, a to velmi úspěšné etapy své existence.Lego kostičkám, které se datují po konci druhé světové války, začaly časem vdechovat život minifigurky - a to od roku 1978. S tím se začaly pojit další příběhy, brzy na to legáčci opustili město a vyletěli do vesmíru, začali dobývat hrady, o deset let později se dali na pirátství a tak dále. Další průlom přišel právě v roce 1999. Do té doby byly minifigurky víceméně anonymní a jejich příběhy si firma vymýšlela sama.
Jednalo se o jasný sukces a partnerství pokračovalo i s dalšími díly nové trilogie Hvězdných válek, jakož i se seriálem Clone Wars či dalšími příběhy z vesmíru George Lucase. Včetně nejrůznějších reklamních kousků čítá katalog Lego Star Wars na čtyři stovky setů, čímž se řadí k nejpočetnějším sériím. Ve většině sezon přímo nahradily vlastní vesmírné řady Lega.
"Hvězdné války jsou kulturní fenomén, který sdílí spoustu znaků se značkou Lego - pestrý příběh a postavy, kreativitu, představivost, oslovují lidi napříč generacemi," soudí Jill Wilfertová, viceprezidentka Lega zodpovědná za licence. "Je vzácné najít takový evergreen, který v sektoru hraček poroste každým rokem, i tehdy, kdy se zrovna nepojí s kampaní k filmu."Roku 1999 vyzkoušela společnost licenci i u stavebnic pro menší děti, světlo světa spatřil plastový Medvídek Pú se svými kamarády v řadě Duplo. Brzy poté následovaly další a další spolupráce s impériem Walta Disneyho a dalšími z Hollywoodu, s komiksovými vydavatelstvími, ale i s basketbalovou ligou NBA. V aktuální nabídce najdete mimo neodmyslitelných Hvězdných válek také třeba Hobita, Nindža želvy, Batmana, Spidermana a Supermana, Simpsonovy a také plastovou podobu svérázné počítačové hry Minecraft.
V poslední době ale zároveň Lego zkouší další přístup - místo osvědčených licencí si vytváří vlastní světy a příběhy, které lze rozvíjet ruku v ruce (a s vědomím omezení daného kostičkovým složením) s hračkami. V televizi i na internetu tak můžete sledovat seriály Ninjago a Chima, tytéž hrdiny sbírat v nejrůznějších plastových i papírových podobách, a ještě s nimi hrát řadu akčních her ve fyzické i digitální podobě. Po dlouhé době zase Lego začalo zajímat dívky díky řadě Friends, doprovázené seriálem i Lego šperky. Další masjtrštyk se pak Legu povedl s vlastním celovečerním filmem The Lego Movie (Lego příběh), který je jednak skvěle natočený (recenzi on-line deníku TÝDEN.CZ si můžete přečíst ZDE), jednak je prakticky celý z Lega - reálného i animovaného.
Lego obecně má spoustu fanoušků mimo primární cílovou skupinu dětí, pro velké stavitele vydává speciální modely, většinou veliké a konstruktérsky náročné, ale někdy jde i o malé sběratelské speciality. Pro série Star Wars to platí ve zvýšené míře. Mezi největší vydané stavebnice v historii společnosti se řadí dvě vydání Hvězdy smrti (ta větší má 3884 dílků a 24 minifigurek), a hlavně sběratelská verze kosmické lodi Millennium Falcon - rozměry je to největší Lego vůbec a co do počtu dílků druhé, po sběratelské verzi Tádž Mahalu. A propos, sedm let po vydání se Falcon prodává za několikanásobek původní ceny, tedy řádově tisíce dolarů. Totéž platí pro nemálo dalších Lego stavebnic."Nezřídka tyto sety mívají velkou hratelnost, spoustu minifigurek," komentoval pro on-line deník TÝDEN.CZ Jan Beyer, který má ve společnosti Lego na starosti vztahy s komunitami dospělých fanoušků. "Ale při ceně 250 eur není moc lidí, kteří by to koupili pro děti," vysvětloval, když loni na výstavě v Lipně nad Vltavou ve světové premiéře představoval vesnici Ewoků ze dvou tisíc dílků a čtrnácti minifigurek.
A i to je ještě málo v porovnání se zapálenými fandy do Lega a Hvězdných válek, některé jejich výtvory se prakticky nevejdou do pokoje. Jako třeba vyobrazení bitvy o planetu Hoth, které na nedávno zahájené výstavě Ujíždíme na kostkách v Lipně nad Vltavou zvítězilo ve fanouškovské soutěži. Onen unikátní Millenium Falcon se tam takřka jen krčí v hangáru.
A téma Hvězdných válek si Lego vybralo i pro jednu ze svých nesčetných marketingových akcí, totiž vůbec největší Lego model na světě. Dvaatřicet firemních modelářů na Kladně poskládalo stíhačku X-Wing v životní velikosti. Nejde ovšem o věrnou kopii z filmu, nýbrž o zvětšeninu jeho stavebnicové verze. Místo o půl metru, jednom kilogramu a pěti stovkách kostiček je řeč o třinácti metrech, dvaceti tunách a 5,3 milionu kostiček (!). Po výstavách na newyorském Times Square a v kalifornském Legolandu je nyní k vidění v Legolandu bavorském.
V souladu s moderní strategií dánské společnosti se ani řada Lego Star Wars neomezuje na kostičky a minifigurky. Když už se nedaří odtrhnout moderní děti od počítačů a chytrých telefonů, není problém jim Lego naservírovat v digitální podobě na snad všechny možné platformy, ať už jde o virtuální stavění, nebo o akční hopsačky. Mnoho z Lego her je založeno právě na licenci.
Je jisté, že spolupráce obou velefenoménů ještě nějakou dobu potrvá. Však i díky ní se Lego loni vyšvihlo na pozici druhého největšího výrobce hraček na světě, když přeskočilo Hasbro a zařadilo se za Mattel. Firma dokonce navyšuje obrat, ačkoli trh s hračkami za hospodářské krize klesal. Překážkou nebylo ani převzetí mateřské společnosti Hvězdných válek Lucasfilm impériem Walt Disney - s tím totiž Lego také dlouhodobě spolupracuje, a tak se naposledy smlouva prodloužila do roku 2022. Ostatně příští rok má do kin přijít Epizoda VII, začátek třetí trilogie Star Wars. Hračky u toho nemůžou chybět.
Ačkoliv má být Lego hračkou co nejpřístupnější, jež umožní popustit uzdu (nejen) dětské fantazii, jeho vytváření není vůbec jednoduchý proces. V rozhovoru pro on-line deník TÝDEN.CZ o něm hovoří jeden z designérů řady Star Wars, Jan Neergaard Olesen. Jak vznikají jednotlivé modely? Máte kreativní svobodu?
|