Japonští vědci sestavili dvoje hodiny, které jsou podle nich tak přesné, že se opozdí jen o sekundu za každých šestnáct miliard let - což je delší doba, než jakou existuje Země. Japonské kryogenické optické mřížkové hodiny nejsou nijak hezké: vypadají spíš jako odstrojené obří počítače než jako nástěnné hodiny, ale údajně jsou tak přesné, že je současná technologie ani nedokáže překontrolovat.
Tyto nové hodiny využívají speciální lasery, kterými zachycují atomy stroncia do maličkých struktur v podobě sítě, uvedl japonský tým ve studii, kterou zveřejnil časopis Nature Photonics. Pak měří vibraci těchto atomů, které využívají jako "atomové kyvadlo", dodává studie.
Systém je tak choulostivý, že vyžaduje chladné prostředí kolem minus 180 stupňů Celsia, aby se snížil dopad okolních elektromagnetických vln a zachovala přesnost přístroje.
Vědci propojili dvoje hodiny po dobu jednoho měsíce a odhadli, že by trvalo šestnáct miliard let, než by se opozdily o sekundu. To je podstatně přesnější než cesiové atomové hodiny, které jsou používány k definování "jedné sekundy". Ty se mohou o sekundu opozdit každých třicet milionů let.
Japonské hodiny se opozdí o sekundu jednou za šestnáct miliard let
Relax
26. 2. 2015 13:30
Nejpřesnější hodiny jsou tak citlivé, že musejí být v prostředí minus 180 stupňů Celsia.
Autor: ČTK Foto: ČTK