Že je lego hračkou pro děti? Stavitelé z komunity Kostky.org si to nemyslí. V Lipně nad Vltavou uspořádali výstavu vlastních modelů, které vyrážejí dech. Od nápaditých pohádkových výjevů přes terminátora v životní velikosti až po modely českých hradů ze statisíců kostek, každé jednotlivé dílo je důkazem, že skládat stavebnice není znakem infantility.
Výstavu si vysnil majitel rekreačního resortu Lipno Point Michal Šnobr. Sám veliký fanda lega oslovil komunitu dospělých stavitelů z fóra Kostky.org a objednal si několik staveb - včetně svého lipenského areálu. Velkých staveb je na ploše 650 metrů čtverečních osm, k tomu nespočet menších modelů a scenérií od zhruba padesátky stavitelů.
"Od malička Lego stavím, moje děti také, ale nejsem tak zručný jako tady pánové. Dlouhodobě jsem o tom uvažoval, nejdřív jsem se snažil o spolupráci s firmou Lego, ale nakonec jsem se spojil s lidmi ze serveru Kostky.org, pak už k realizaci byla poměrně krátká cesta," popisuje Šnobr.
Na stavbách se pracovalo od loňského podzimu, otevřela se 1. června na den dětí. Potrvá do konce září, přes léto ještě nějaká další překvapení přibudou.
Oddělení hradů vévodil model zámku Hluboká, složený ze sta tisíc kostek. Pro srovnání, největší běžné Lego stavebnice mají kolem jedné či dvou tisíc komponent, omezené série ještě o něco víc. Několikametrová středověká scenérie je zase týmovou prací, zobrazuje impozantní dobývání hradu, historické náměstí i obyčejnou produkci dřevěného uhlí.
"Je to pro mě výzva, něco jako hlavolam. Vidím reálnou předlohu a přemýšlím, jak ji v rámci Lego měřítka dokážu vystihnout co nejvěrněji," řekl on-line deníku TÝDEN.CZ organizátor výstavy a nepsaný lídr komunity Kostky.org Radovan Pekárek. "Vždycky si při tom odpočinu, dovolí mi to vypnout, přestat myslet na pracovní povinnosti."
Mladí kluci se zpravidla odmlčí, když odcházejí na vysoké školy. Tomu říkáme období temna, kdy na Lego není čas," popisuje Pekárek typického dospělého fanouška Lega - tzv. AFOLa. "Když pak mají děti, bývá to spouštěcím momentem, mají záminku, že Lego nakupují pro ně. Ale máme tu i paní s dcerou, která staví pohádky a sošky, či ohromně vitálního uživatele, kterému je přes sedmdesát let.
"Nečekal jsem, že to bude tak veliké," neskrýval na vernisáži obdiv Jan Beyer z The Lego Company, který se stará o vztahy výrobce s komunitami dospělých fanoušků. Z jejich řad díky takové spolupráci Lego získává nové zaměstnance i ideje.
"Něco jako tento Terminátor jsem ještě neviděl," přiznává Jan Beyer, který má s výstavami nadšenců z mnoha zemí světa nemalé zkušenosti.
Stavitelé mnohdy projevují určité vlastenectví, častou inspirací jim jsou české dopravní prostředky. Na snímku nákladní tatry a praga.
Úspěšnou řadou Lega jsou licencované Hvězdné války, k níž patří velké množství unikátních minifigurek. Na výstavě jich byla k vidění bohatá sbírka.
Lego se dá používat také k univerzitnímu výzkumu, jak prezentovali zástupci Fakulty elektrotechnické Západočeské univerzity v Plzni. Studenti a pedagogové programují roboty sady Mindstorms k různým aktivitám v rámci výzkumu řídicích systémů. Na výstavě předvedli kybernetické zápasníky sumo.
Tematicky se k Lipnu víc než hodil model věhlasného vodáckého tábořiště Soumarský most. Ten byl vytvořen ze sady Duplo pro malé děti, přesto je vypracován do nejmenších detailů - od "cvakntutých" kánoistů přes prase na rožni po karavanu soumarů.
Výstava se otevřela na den dětí, těch ale byla spíš menšina. Víc než ohromné modely se jim líbila závodní autíčka na dálkové ovládání, samozřejmě z Lega.