Oslavy svátku sv. Patrika v Praze: nazeleno bude i Petřín

Relax
13. 3. 2015 12:00
K oslavám se tradičně připojují irské restaurace po celém Česku.
K oslavám se tradičně připojují irské restaurace po celém Česku.

V Praze začínají oslavy svátku irského patrona svatého Patrika. Vedle podávání tradičního zeleného piva bude kvůli svátku od večera zeleně nasvícená Petřínská rozhledna. Svatý Patrik podle legendy obrátil v pátém století Iry na křesťanství. V úterý se bude slavit v restauracích po celém Česku.

Petřínská rozhledna bude nasvícená do zelena od dnešních 19.30 do středy 18. března. Zařadí se tak k egyptským pyramidám, newyorské Empire State Building, šikmé věži v Pise, koloseu v Římě, Niagarským vodopádům a dalším slavným místům, které na několik dní zezelenají. Takzvaný globální Greening pořádá na počest svátku svatého Patrika irská agentura pro podporu turismu Tourism Ireland. Patronem české akce je irské velvyslanectví v Praze.

Kromě zeleného piva bude letos kvůli svátku i nazeleno nasvícená Petřínská rozhledna. Na snímku španělské náměstí Plaza de Cibeles.

K akci 17. března se tradičně připojují irské restaurace po celém Česku, kde bude hrát irská hudba a k ochutnání budou irské speciality. Oslavy pořádají i běžné české restaurace. V Ostravě začne 23. března Irský kulturní festival, svátek svatého Patrika si připomenou také v Plzni. Kromě irských značek vyrábějí zelená piva i domácí, především malé pivovary. V Česku se zelené pivo točí také na Zelený čtvrtek před Velikonocemi.

Křesťanský mnich, který se později stal svatým a patronem Irska, podle legendy dal vzniknout i dalšímu symbolu země - zelenému trojlístku. Údajně na něm vysvětloval princip Svaté Trojice. Podle další pověsti vyhnal z ostrova hady, dodnes v Irsku žádní nežijí.

Donedávna byl den svatého Patrika spíše náboženským svátkem, v současnosti mají oslavy různou náplň.

Den svatého Patrika byl ještě donedávna spíše náboženským svátkem, postupně si ale našel příznivce po celém světě. Slavnosti mají různou náplň - od slavnostních pochodů, irské hudby, tradičního tance až po oblékání se do zeleného, barvení piva a ostatních potravin či věcí.

Autor: ČTK Foto: ČTK

Další čtení

ilustrační obrázek

V liberecké zoo se narodil sameček silně ohrožené zebry bezhřívé

Relax
8. 4. 2026
ilustrační foto

Němci pijí méně pomerančové šťávy, roste obliba zeleninových nápojů

Relax
7. 4. 2026

Nové vydání časopisu Instinkt č. 5/2026: Nejnovější rozhovory, příběhy a témata čekají na vás

Relax
9. 4. 2026
5/2026 Instinkt

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ