Propojit kulturní a gastronomické zážitky chce nový podnik Royal, který se dnes otevírá ve zrekonstruovaném prostoru bývalého kina Bio Illusion. Jeho sídlem je takzvaný Maceškův palác v Praze 2, ve kterém založil v roce 1929 velkouzenář Emanuel Maceška kino. I proto je součástí nově otevřeného podniku výstava s předměty prvorepublikových hereckých hvězd.
Mezi nejvzácnější exponáty budou patřit hodinky herečky Zity Kabátové s jejím jménem. Kabátová měla k prostoru osobní vztah - po skončení herecké kariéry tu působila několik let jako ředitelka kina, které tehdy promítalo filmy pro pamětníky. Vystaven je i oblek Svatopluka Beneše, klobouk Adiny Mandlové či kabelka Nataši Gollové.
Podle informací z dnešní tiskové konference stojí za projektem francouzský podnikatel Jean-Christophe Gramont, který žije od roku 2003 kromě Francie a USA střídavě také v Praze. "Na podobný podnik jsem narazil při svých cestách Argentinou. Uvědomil jsem si, že by exkluzivní spojení kulturního zážitku se špičkovou gastronomií slušelo i Praze. Prostor je jedinečný svou historií, místem setkávání je už přes 80 let. V posledních letech se ho ovšem nedařilo udržet při chodu. My to chceme změnit," řekl.
Prostory byly navráceny do podoby z doby svého vzniku. Přes den budou sloužit jako kavárna s vybranými druhy kávy, čaje a francouzskými dezerty. Večer se promění v kino, divadlo či koncertní síň s prvorepublikovým šarmem. Návštěvníci se mohou těšit na promítání němých filmů s živým hudebním doprovodem či tematické večery doplněné ochutnávkou lahůdek z lokality vztahující se k filmu.
Jedním z témat bude večer s filmem Velký Gatsby doplněný hudbou a šampaňským. V nabídce je i promítání "spaghetti westernu" Tenkrát na Západě s živou harmonikou a špagetovým cateringem. Jiné večery budou vyplněny hudebním a pěveckým vystoupením, speciální show připravuje akrobatické duo DaeMen.
Nápoje v kavárně budou servírovány v historickém nádobí, doplní je originální dezerty: mandlovo-čokoládový dort Royal a vanilkový dort Masaryk podle prvorepublikové receptury. "Tato budova hrála roli v kulturním a společenském životě Prahy a Královských Vinohrad na konci 20. let až do druhé světové války," řekl vnuk zakladatele Jaromír Maceška. Uvítal, že se Gramont rozhodl pokračovat v tradici magického místa a přenesl tento palác do XXI. století. Stavěl se v letech 1928-1929. Šlo o tehdy největší budovu na Královských Vinohradech, její součástí byly byty, obchodní a kancelářské prostory, restaurace, kavárna, bar a kino nazvané po svém majiteli Maceška. Od roku 1930 zde sídlil Státní ústav zubního lékařství, který zde setrval 80 let.