Žralok bílý je ve světových mořích mnohem ohroženější, než se dosud předpokládalo, tvrdí americký mořský biolog Oliver Jewell. K tomuto závěru dospěl spolu s dalšími mořskými biology na základě zjištění alarmujícího malého počtu těchto zvířat ve vodách u pobřeží Jihoafrické republiky, které by pro ně podle vědců měly být "rájem".
"V pobřežních vodách u města Gansbaais jsme napočítali 532 bílých žraloků, což je jen polovina množství, které jsme předpokládali," řekl agentuře DPA mořský biolog Jewell. Přitom pobřežní pás kolem Kapského města je považován za oblast s nejhustší populací žraloka bílého na světě. Jewell při svém pětiletém výzkumu dospěl k závěru, že celkový počet žraloků bílého na celém světě je poloviční, než se soudilo. Podle dosavadních odhadů by jich mělo být 3000 až 5000.
Za nadměrné lovení těchto paryb může jejich obliba v asijské kuchyni. Jsou používány k přípravě polévky, kterou mnozí Asiaté považují za lahůdku a která se často podává na luxusních banketech v Číně.
Jestliže je Jewellova domněnka správná, pak bílý žralok patří k nejohroženějším živočišným druhům na světě. "Je nejvyšší čas zvýšit jejich ochrany," zdůrazňuje americký vědec. Uvádí se, že ročně je zabito kolem 73 milionů všech druhů žraloků. Jen Hongkong dováží kolem 10 000 tun ploutví, které jsou následně exportovány na čínskou pevninu. Kilogram prvotřídních sušených ploutví stojí v Hongkongu až 10 000 hongkongských dolarů (téměř 25 000 korun) a miska polévky se prodává za víc než 1000 hongkongských dolarů.