Čeští vědci budou na šesti kontinentech zkoumat hmyz

Relax
21. 5. 2015 13:42
Vědci budou mimo jiné zkoumat i to, proč většina hmyzích druhů dává přednost tropickému pralesu.
Vědci budou mimo jiné zkoumat i to, proč většina hmyzích druhů dává přednost tropickému pralesu.

Tým vedený českým vědcem bude na šesti kontinentech zkoumat vliv hmyzu na lesní vegetaci. Projekt získal od evropské rady pro výzkum grant 92 milionů korun. Skupina, kterou vede Vojtěch Novotný z českobudějovického biologického centra akademie věd, bude pracovat v Česku, Japonsku, Ghaně, Panamě nebo Papue - Nové Guineji.

Projekt má mimo jiné odpovědět na otázky, jak by vypadaly lesy zcela bez hmyzu a proč dává většina hmyzích druhů přednost životu v tropickém pralese před českými lesy. Vědci budou při výzkumu používat i speciální jeřáb, s jehož pomocí se dostanou do korun stromů.

Ve světě stojí nyní devět takových zařízení. Ten desátý vědecký tým Vojtěcha Novotného vztyčí v Nové Guineji. Právě na ostrově v Melanésii biologické centrum akademie věd společně s Jihočeskou univerzitou téměř dvacet let provozují výzkumnou stanici. Zasloužila se například o zpřesnění odhadu počtu druhů hmyzu žijících na Zemi.

"Býložravý hmyz bývá obyčejným škůdcem v komerčních monokulturách, ale jeho vliv na přirozené smíšené lesy je mnohem složitější. Jelikož každému býložravci chutnají jiné druhy rostlin, může nakonec nenápadný hmyz rozhodovat o druhové skladbě celého lesa," uvedl Novotný. Lesy jsou ovšem také prostředím, ve kterém žijí například draví mravenci, parazitické vosičky, ptáci nebo netopýři. Tito živočichové nepřímo prospívají vegetaci, neboť býložravý hmyz napadají a drží ho tak pod kontrolou.

Tyto ekologické vztahy se mohou zkomplikovat zejména v tropickém lese, kde spolu na 500 druzích dřevin může žít 10 tisíc druhů hmyzu. Studium těchto složitých ekosystémů umožní lépe porozumět i zjednodušeným lesům v českém prostředí. "Chceme porozumět složitému biologickému světu, v němž žijeme," řekl k výzkumu Novotný.

Autor: ČTK Foto: ČTK

Další čtení

ilustrační obrázek

Místo odstavného parkoviště pro kamiony vznikla u Plzně oáza divočiny

Relax
22. 3. 2026
Samice manula se v ostravské zoologické zahradě začala seznamovat s nově dovezeným pětiletým samcem.

Ostravská zoo spojuje manuly, doufá v posílení populace těchto vzácných koček

Relax
20. 3. 2026

Hledáte praktický dárek? Útulná fleecová mikina potěší každého

Relax
Aktualizováno: 19. 3. 2026 11:26

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ