"Klamač" chrání rybník Okrouhlík před bobry

Relax
12. 5. 2017 20:00
Bobr evropský.
Bobr evropský.

Speciální zařízení zvané klamač bude chránit hráz rybníka Okrouhlík u Postřekova na Domažlicku před bobry. U rybníka se bobří rodina usadila před několika lety. Chráněná zvířata ale hloubila v hrázi úkryty a ucpávala výpusť, takže nebylo v případě potřeby možné s hladinou rybníka manipulovat. Ochránci přírody proto nechali instalovat zařízení, které ji ochrání.

Ze soustavy rybníků v přírodní rezervaci Postřekovské rybníky je Okrouhlík teprve druhým místem v ČR, kde se klamač proti bobrům postavil. První takové zařízení je v Rožnově pod Radhoštěm, v zahraničí jsou s nimi už dlouhodobější zkušenosti, řekl Zdeněk Myslík z Agentury ochrany přírody (AOPK), správy CHKO Český les.

"Při plánování oprav jsme využili nejnovější poznatky o tom, jak bobři žijí a jak jim zamezit ve škodách, které mohou způsobovat. Bobrům jsme samozřejmě ponechali životní prostor, do zadní části rybníka nebylo vůbec zasahováno," řekl Myslík.

Opatření před bobry

Klamač je jakási klec postavená kolem požeráku rybníka. Bobr staví hráze, aby udržel vysokou hladinu rybníka. Instinktivně mu proto vadí místo s nejsilnějším prouděním, kudy voda z rybníka odtéká. Klamač zasahuje na Okrouhlíku směrem do rybníka asi tři metry od požeráku, takže bobr nevnímá silný proud a necítí potřebu stavět tam hráz.

Oprava hráze a výstavba klamače stála asi 2,4 milionu korun. Kromě klamače je hráz nově obložená kameny. Bobr se přes ně už do hráze nedostane a nebude ji dál provrtávat svými únikovými norami a úkryty.

Bobři na Plzeňsku

V Plzeňském kraji se bobři rozšiřují právě z Českého lesa, po řekách se dostali až k Plzni a dál směrem k Praze. Přírodní rezervace Postřekovské rybníky není součástí CHKO Český les, rybníky jsou ale význačným hnízdištěm a oddechovou lokalitou na tahu ohrožených druhů ptáků.

Dalším místem, kde se podle Myslíka v kraji uvažuje o stavbách klamačů, je přírodní památka Kolowratův rybník nedaleko Přimdy na Tachovsku. I tam bobři poškodili hráz rybníka. Pokud by se hráz narušila a voda vytekla, zaplavila by území a zničila by populaci kriticky ohrožené masožravé rostliny rosnatky prostřední, nejvzácnější z rosnatek v Česku.

Podle Karoliny Šulové z AOPK je aktuální odhad početnosti bobří populace v ČR asi 6000 zvířat, z toho asi dvě třetiny zvířat žijí na Moravě. Bobři stále patří mezi zvláště chráněné druhy. Přes 40 let je populace bobrů v Česku na vzestupu.

Autor: ČTK Foto: ČTK , imago stock&people/imago stock&people

Další čtení

Rekreační areál Kristýna u Hrádku nad Nisou nabízí nová stání pro karavany

Relax
4. 5. 2025

Kde se pivo pije, tam se národ probouzí: Cesta po slavných pražských restauracích

Relax
4. 5. 2025
By Mario23 - http://de.wikipedia.org/wiki/Datei:Loveletter-wurm.png, Public Domain, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=19189003

Počítačový virus s názvem ILOVEYOU před 25 lety zaplavil celý svět

Relax
4. 5. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ