Přiznejme opici autorská práva, žádají ochránci zvířat v USA

Relax
23. 9. 2015 06:44
Selfie makaka jménem Naruto se dokonce objevil na obálce knihy.
Selfie makaka jménem Naruto se dokonce objevil na obálce knihy.

Šestiletý makak Naruto, který náhodně pořídil vlastní selfie s pomocí nalezeného fotoaparátu, by měl mít na snímek autorské právo a měl by inkasovat pokutu za porušení copyrightu. Na tomto tvrzení založili v úterý svou argumentaci ochránci zvířecích práv během soudního procesu v Kalifornii. Fotograf David Slater, jemuž aparát patří, si podle žalobců právo duševního vlastnictví neoprávněně přivlastnil.

Slater před čtyřmi lety odložil svůj fotoaparát v rezervaci Tangkoko na indonéském ostrově Sulawesi, kde se ho Naruto na chvíli zmocnil a mačkal spoušť s objektivem obráceným proti sobě. Loni se v USA objevila Slaterova publikace o zvířatech, v níž se série opičích selfie objevila. Portrét makaka byl dokonce vyobrazen na obálce knihy.

Do věci se vložila americká organizace Lidé za etické zacházení se zvířaty (PETA), která se ujala obhajoby opičích práv a fotografa zažalovala u soudu v San Francisku. "Naruto je oprávněn vlastnit autorská práva a zisk z nich plynoucí stejně, jako kterýkoli jiný autor. Fotografie jsou výsledkem jeho vědomé a dobrovolné aktivity, k níž Slater nijak nepřispěl," uvádí se v prohlášení PETA.

Naruto je příslušníkem komunity kriticky ohrožených makaků chocholatých, kterých na indonéském ostrově žije nanejvýš 6 tisíc. Za posledních 25 let se podle zoologů jejich počet vlivem likvidace deštného pralesa snížil o 90 procent. Peníze, které by soud mohl Narutovi přiznat, chce PETA věnovat na záchranu ohroženého druhu.

Autor: ČTK Foto: , Wikimedia Commons

Další čtení

Těšnovské nádraží, cca 1900 – foto anonym (Public Domain), retuš XY (2018), Wikimedia Commons, licence CC BY-SA 4.0.

Nejkrásnější evropské nádraží sloužilo skoro 100 let, zbourali jej komunisté

Relax
8. 5. 2025

Josef Klíma: Psali mi: „Ty svině, jestli toho nenecháš, uřízneme ti hlavu“

Relax
6. 5. 2025
3/2025 INTERVIEW

Soutěž o vstupenky na koncert Ghosh

Relax
5. 5. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ