USA: Soud nepřiznal šimpanzům práva lidí, budou v laboratoři

Relax
31. 7. 2015 07:40
Ochránci zvířat požadovali, aby soud přiznal dvěma šimpanzům práva lidských bytostí (ilustrační foto).
Ochránci zvířat požadovali, aby soud přiznal dvěma šimpanzům práva lidských bytostí (ilustrační foto).

Manhattanský soud zamítl žádost newyorských ochránců zvířat, aby přiznal dvěma laboratorním lidoopům práva lidských bytostí. Aktivisté požadovali, aby byli z výzkumného střediska Newyorské státní univerzity vyřazení šimpanzi Hercules a Leo, které vědci využívají k výzkumu pohybového ústrojí.

Žalobci argumentovali, že vzhledem k podobnosti s lidskými bytostmi si lidoopi nezaslouží, aby se s nimi zacházelo jako s pokusnými zvířaty. Osmileté opice přebývají v univerzitních laboratořích už pět let. Ochránci zvířat žádají, aby byly přepraveny do přírodního zvířecího útulku na Floridě.

Soudkyně Barbara Jaffeová ale argumenty žalobců neuznala. "Pokus přenést zákonná práva na šimpanze je pochopitelný a někdy v budoucnu může i uspět," napsala Jaffeová v odůvodnění rozsudku. "Nyní ale i s odkazem na existující precedenty nařizuji, aby žádost byla zamítnuta," dodala. Odvolala se na mínění znalců, podle nichž lidoopům nelze přiznat právní způsobilost lidí, protože ve společnosti neplní roli člověka.

Vědci nicméně souhlasí s názorem, že šimpanzi učenliví (pan troglodytes) představují vyšší formu živočišných druhů. Řadí k nim i delfíny, šimpanze bonobo, organgutany a slony.

Další čtení

ilustrační obrázek

Zlatá horečka ožije v Písku spolu s rekordním nugetem

Relax
25. 5. 2026
ilustrační obrázek

Kriticky ohrožený orel křiklavý zamířil do Bohumína

Relax
25. 5. 2026
starořecká divadelní maska

Archeologický objev na Pelješaci: terakotová maska boha vína v ilyrské jeskyni

Relax
23. 5. 2026

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ