Vyplavení lachtani: Kalifornie hlásí rekordní čísla

Relax
7. 4. 2015 10:55
Kalifornie hlásí nejvyšší počet vyplavených lachtanů (ilustrační foto).
Kalifornie hlásí nejvyšší počet vyplavených lachtanů (ilustrační foto).

Na jihokalifornské pobřeží letos oceán vyplavil zatím rekordních 2250 bezmocných lachtanů, především mláďat. Je to desetinásobek počtu vyplavených lachtanů za první tři měsíce loňského roku a více než dvojnásobek dosavadního maxima z roku 2013. Oznámila to v pondělí federální agentura pro mořské rybolovné zdroje.

Vědci se domnívají, že lachtaní samice se kvůli nedostatku potravy v blízkosti pobřeží musejí vydávat dál na moře, a mláďata tak musejí nechávat napospas vlnám delší dobu. Za nedostatek ryb podle vědců mohou neobvykle slabé větry podél západního pobřeží. kvůli nimž se místní pobřežní vody oteplují. Tento posun začal být patrný v roce 2013, kdy úřady hlásily u lachtanů kvůli vyplavení mláďat "neobvykle vysokou úmrtnost".

Agentura, která spadá pod Národní úřad pro ovzduší a oceány (NOAA), začala monitorovat počty lachtanů vynášených na pobřeží Kalifornie v roce 2004. Letošní březen jich bylo 1050, což byl dosud nejvyšší údaj za jeden měsíc, řekl mluvčí agentury Michael Milstein.

Autor: ČTK , ReutersFoto: ČTK , ZUMA, Youtube

Další čtení

Václav Berka: Pivo v hospodě má chutnat tak, jak ho sládek uvařil

Relax
3. 7. 2025
1/2025 INTERVIEW

Kateřina Adamcová: Umění spojit estetiku se zdravím a přirozenou krásou

Relax
2. 7. 2025
1/2025 INTERVIEW

Léto plné radosti

Relax
6. 6. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ