Byla to slova, která nastavila českému sportu neúprosné zrcadlo. "Jsme na dně," zahájil sobotní valnou hromadu Českého svazu tělesné výchovy (ČSTV) v Nymburce jeho nový předseda Miroslav Jansta. Pak spolu s vedením organizace představil vizi, která má český sport vrátit z temnot do klidné reality. Jejím základním předpokladem je to, že úlohu zastřešující organizace nad jednotlivými svazy převezme Český olympijský výbor. To má přinést vyšší efektivitu i zásadní úspory.
"Nejedná se přímo o změnu ČSTV, ale spíše o změnu v českém sportu. Myslím si, že nyní v rámci jeho organizací existuje shoda na tom, aby do budoucna za sport při různých jednáních, například s vládou, parlamentem apod., vystupovala jedna organizace, kterou by byl Český olympijský výbor. ČSTV jako takový by pak vystupoval především v rámci správy sportovních zařízení a poskytování servisu," přiblížil vizi Jiří Kejval, předseda komise pro financování sportu.
Plánovaná restrukturalizace má přinést vyšší efektivitu řízení a financování tuzemského sportu a také potřebné úspory. "Nemá smysl mít více organizací na stejné úrovni," vysvětlil Kejval, který zároveň šéfuje Českému veslařskému svazu.
"Bude to ale obrovská práce. Hlava se vždy dělá jednoduše, ale my musíme změnit tu strukturu, která dnes funguje v rámci krajů a měst. ČSTV má třeba nyní udělanou strukturu fungující na úrovni krajů a okresů, ale okresy už dnes neexistují, takže tam není ani nikdo, kdy by to mohl financovat. My teď zvažujeme, jak to provést, nedá se udělat jedna obecná šablona, která by platila na všechny. V různých místech jsou totiž různé podmínky. To se nám určitě nepodaří za týden, měsíc," přiblížil problematiku Kejval.
Podle něj zřejmě dojde také k přejmenování ČSTV tak, aby nový název korespondoval s jeho primárním posláním - správou majetku. "ČSTV se bude starat o to, aby vzkvétal majetek, který má, nebo který v budoucnu nabude. Po zkušenostech se Sazka arenou se chceme vyvarovat jakýmkoliv podobným experimentům," připomněl Kejval předraženou vysočanskou halu, která významně přispěla k finanční krizi českého sportu.
Sazka? Katastrofa
Na valné hromadě v Nymburce pak šéf ČSTV Miroslav Jansta ve svém projevu přiblížil, za co tehdejší ředitel Sazky Aleš Hušák utrácel. Luxusní vozy, drahá umělecká díla, ošacení či interaktivní virtuální modely Sazka areny přišly společnost na desítky milionů. To u přítomných delegátů vyvolalo zděšení. "Věci kolem Sazky jsou šokující, to je katastrofa. Radši se v nich už ani nechci rýpat," uvedl Kejval.
Šéf finanční komise pak zdůraznil, že nezbytným předpokladem očistné mise tuzemského sportu bude soudržnost jednotlivých organizací. "Dokud budeme držet pohromadě, tak sport je veskrze pozitivní. V uvozovkách nemáme žádného třídního nepřítele. Tím mohou být akorát sportovci sami sobě. Pokud se nám podaří udržet jednotu, věřím, že to půjde rychle na horu. I když to nebude otázka jednoho roku," řekl Kejval.
Ten zároveň přiznal, že hnacím motorem představených změn je katastrofální stav české sportovní kasy. "Bída nás dohnala do rohu, doufám, že teď přijde prozření. Kdybychom dostávali dál hromadu peněz, tak je to každému jedno a není důvod nic měnit," má jasno Kejval.