Kdo se bude muset spokojit s bronzem a kdo se probojuje do finále proti XXXXX? Před začátem Eura by většina tipovala Němce. Italové ale prokázali fyzickou a psychickou odolnost i zdravé sebevědomí. Hovoří pro ně i vzájemná bilance na velkých turnajích. Sedmkrát se s Němci střetli, sedmkrát odešli neporažení. Potrápí černý kůň turnaje německé favority?
Zatímco Němci byli od počátku evropského šampionátu jedním z favoritů nejen na medaili, ale i na zlato, s Italy se zase tolik nepočítalo. Tým z Apeninského poloostrova však nenápadně a bez velkých fanfár prošel skupinou C a poté v divácky nejsledovanějším čtvrtfinále po penaltovém dramatu proti Anglii postoupil mezi nejlepší čtyři. A díky Pirlově neuvěřitelné penaltě ve velkém stylu.
Němci ale po finále zoufale touží. Vždyť se do něj neprobojovali od roku 1996, kdy slavili v Anglii evropský titul po výhře nad Čechy. Italy by však rozhodně nezařadili mezi oblíbené soupeře, z celkem 30 vzájemných zápasů vyhráli jen sedm. A mají jim co vracet i vzhledem k semifinále domácího mistrovství světa v roce 2006, kdy Italové porazili Němce v prodloužení.
Německý kouč Joachim Löw však špatné zkušenosti z dřívějších zápasů neřeší. "Minulost nás nezajímá, v našich plánech to nehraje roli. Soustředíme se jen na budoucnost a na to, abychom postoupili do finále, ne na bilanci s Itálií," odmítl jakékoliv dotazy na to, zda ho nepříznivá bilance děsí. Ani italský kouč Cesare Prandelli se na ni nespoléhá, ale šanci cítí. "Němci jsou spolu se Španělskem hlavními favority turnaje a je jen na nás, abychom s tím něco udělali," uvědomuje si.
Německý strach z nestárnoucího Pirla
Italský lídr Andrea Pirlo, pro kterého je Euro ve dvaatřiceti letech možná posledním velkým turnajem, však věří, že Němci bilanci přece jen v hlavách mít budou. "Jsem si jistý, že se nás obávají. Rozhodně ale nebudou chtít, aby se opakoval rok 2006. Sice mají skvělý tým a jsou v šestém finále za poslední dobu, ale my víme, jak je můžeme porazit," tvrdí sebevědomě.
Má k tomu však předpoklady, poklonu mu před vzájemným střetnutím vysekl i Löw. "Pirlo je génius strategie. Rozdává přihrávky přesně tam, kde to soupeři nejvíc ublíží. Osobní obrana na něj ale nemá cenu. Spíše musíme hráčům rozdat úkoly tak, abychom ho zastavili týmově," plánuje.
Moc dobře si ho ze semifinále MS 2006 pamatuje i německý útočník Miroslav Klose. Ten před šesti lety sledoval jeho gólovou přihrávku, která přispěla ke zklamání celého Německa. "Pirlo od té doby neztratil nic ze svých schopností. Obě mužstva se ale od té doby změnila," ví zkušený reprezentant. Pirla naopak z německé sestavy nejvíce děsí Mesut Özil. "Je pro jejich hru extrémně důležitý, proto mu nesmíme dát prostor," nábádá důrazně své kolegy.
Sestavy obou týmů ale zatím nejsou zcela jasné. Němci čekají, zda se umoudří zlobící kotník Bastiana Schweinsteigera, v italském táboře se zase řeší stehenní sval Giorgia Chielliniho. Další hádankou je to, koho ze své zásoby skvělých útočníků nakonec pošle Löw do hry. Druhé semifinále začíná ve Varšavě dnes ve 20:45 a jako hlavní sudí ho bude řídit Francouz Stéphane Lannoy.