Vettel v depresi. Radostí Red Bullu "kavárník" Ricciardo

24. 4. 2014 11:00
Utéct problémům se Sebastianu Vettelovi zatím nedaří.
Utéct problémům se Sebastianu Vettelovi zatím nedaří.

Zadní část jeho monopostu znali za ty čtyři roky jeho dominance soupeři dokonale. A ten pohled je už neskutečně štval. Sžíravé pocity svých soků teď Sebastian Vettel zakouší na vlastní kůži. V aktuální sezoně se trápí, předjíždí jej i mladší parťák Daniel Ricciardo. A dlouhá seznamka s novým monopostem se pomalu mění v přetrvávající zmar.

Během posledních čtyř mistrovských sezon předjel bývalého týmového parťáka Marka Webbera nesčetněkrát. A když už mu docházely síly, týmová režie australského kolegu většinou odstavila sama. Teď je ale situace u Red Bullu opačná. Nedotknutelný Vettel před sebe pouští čtyřiadvacetiletého Ricciarda, tomu se už letos klidil z cesty hned dvakrát.

Rychlejší byl Ricciardo i při poslední Velké ceně Číny, kterou projel cílem čtvrtý před Vettelem. "Sebastian teď prožívá těžké období, protože ho auto neposlouchá. On je citlivý a v některých případech teď nemá od monopostu dostatečnou odezvu. Výsledkem toho je, že pak ničí pneumatiky ještě víc," přiznává šéf Red Bullu Chris Horner.

V posledních sezonách suverénní Vettel tak prochází nepříjemnou závodnickou depresí. Pořádné problémy mu dělá i tvrdší obutí, které jeho stylu nesedí. "Není normální, že pneumatiky spotřebovává více, než je obvyklý průměr. Tohle je jeden z hlavních problémů, které teď má. Ale až se to všechno podaří vyřešit, zase bude útočit," ujišťuje Horner.

Aktuální účty Vettelových výsledků skutečně nejsou žádnou příjemnou podívanou. V úvodním závodu sezony kvůli technickým problémům v Austrálii vůbec nedojel, následné třetí místo při Grand Prix Malajsie sice dávalo naději, jenže už v Bahrajnu před sebe pouštěl Ricciarda a dojel šestý. V Číně musel mladšímu parťákovi ustoupit znovu a skončil pátý.

Radost teď dělá Red Bullu hlavně Daniel Ricciardo.Bravo Ricciardovi!

Ve stínu Vettelova tápání je to právě Ricciardo, kdo rozhání nepříliš veselou atmosféru v Red Bullu aspoň trochu viditelnými záblesky naděje. "V této sezoně je opravdu výjimečný, ve všech čtyřech závodech zatím odvedl výtečnou práci. A jeho sebevědomí roste," pochvaluje si Horner.

"Když mluví do vysílačky, je to jako by seděl u kávy v kavárně. Především kvůli absenci hluku je ho výborně slyšet, je klidný a užívá si to, že jezdí Grand Prix i závodění pro celý tým," dodává Horner.

Jenže v Red Bullu moc dobře vědí, že jejich hlavní útoční síla stále leží v rukou Vettela, krále, který se snaží najít cestu z labyrintu zmaru a vrátit časy své suverénní vlády. "Kdyby neměl duši bojovníka, asi těžko by vyhrál čtyři mistrovské tituly," podotýká Horner.

Třítýdenní pauza před Velkou cenou Španělska tak má u "limonádové stáje" jasný program. Vyvětrat nesoulad mezi Vettelem a monopostem a zároveň zamezit vzniku ukřivděnosti vůči Ricciardovi, který teď sklízí mnohem větší potlesk. Kdyby se totiž technické problémy posílily ještě o ty lidské, tým s rudými býky ve znaku už by se topil v pořádné šlamastyce. A to by byl po čtyřech letech dominance hodně hořký konec jeho éry. 

Autor: - sei - Foto: ČTK/Křenek Jiří

Další čtení

Mírový plán zatím není hotov, Ukrajina neuzná Donbas za ruský, řekl Zelenskyj

Zahraničí
16. 12. 2025

Výstava v Národním technickém muzeu připomene 130. výročí založení Škoda Auto

Domácí
16. 12. 2025

Před 250 lety se narodila anglická spisovatelka Jane Austenová

Zahraničí
16. 12. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOV