Mnozí považují svět formule 1 za svrchovaný prostor mužů. Reakce v obrovské rychlosti často vyžadují chladnokrevnost, oproštění se od jakýchkoliv emocí, vůli zariskovat. Ženská něha se do tohoto koloběhu pokoušela v minulosti proniknout už několikrát a teď podniká další útok. Němka Susie Wolffová se ve středu proháněla s monopostem Williamsu po okruhu v Silverstone.
Wolffová, která jezdí v Německu seriál cestovních vozů DTM, přitom usedala za volant Williamsu v atmosféře smutných vzpomínek. Její španělská předchůdkyně María de Villotaová si plnila svůj sen o formuli 1 začátkem letošního července, jenže její testovací jízda ve stáji Marussia na letišti v britském Duxfordu málem skončila tragicky.
De Villotaová totiž se svým monopostem při návratu do boxů nabourala do nákladního vozu a vážně se zranila. Po převozu do nemocnice se ji lékařům podařilo stabilizovat, jenže veškerá snaha o záchranu jejího vážně poškozeného oka byla marná. Pravým okem se tak bude sympatická Španělka už navždy dívat pouze do tmy.
"Před několika týdny jsme spolu mluvili a María mně řekla, abych určitě jela. Povídala, že budu na trati za nás za obě. Její hvězdu jsem měla nalepenou na přilbě. Ano, jela jsem za nás za obě," uvedla v Silverstonu Wolffová.
Historická inspirace
Ta se na svou premiéru ve voze formule 1 pečlivě připravovala na simulátoru a po testovací jízdě prohlásila, že nebyla ničím zaskočena. "Ani na chvilku jsem nepochybovala o tom, co se děje. Vše jsem měla pod kontrolou a byla to veliká zábava," uvedla německá pilotka a přeci jen přiznala: "Ze simulátoru jsem tušila, co mohu očekávat. V té rychlosti to ale nakonec bylo stejně hodně jiné."
Wolffová, jejíž manžel Toto je spoluvlastníkem stáje Williams, tak opět rozšířila řady žen, které se snažily prorazit v nekompromisním světě královny motosportu. Otázkou je, zda její úsilí skončí u testování, nebo se pokusí probojovat až na startovní rošt. Pokud zvolí tu druhou možnost, má každopádně na co navazovat.
Už v roce 1958 dojela do cíle Velké ceny Belgie na okruhu ve Spa Maria Teresa de Filippisová, vůbec první žena, která za volantem F1 závodila. Dosud nejúspěšnější zástupkyní ženského pohlaví je ale Lella Lombardiová, která v roce 1975 jako jediná žena v historii tohoto sportu v závodě bodovala. Na okruhu v Barceloně jí k tomu sice pomohla havárie několika jezdců, i tak jí ale tento úspěch nikdo nevezme.
Možná se ale vydá Wolffová ve stopách svého muže a časem se rozhodne pro kariéru v kanceláři. I v tomto ohledu může vzhlížet k ženskému vzoru. Před nedávnou Velkou cenou Koreje totiž předal legendární Peter Sauber vedení své stáje jednačtyřicetileté Monishe Kaltenbornové, která se stala ve formuli 1 historicky první ženou v pozici týmové šéfky.