České firmy podezřelé sázky nezjistily, sázelo se zřejmě v Asii

Sport
12. 9. 2013 11:14
Ilustrační foto.
Ilustrační foto.

České sázkové kanceláře žádné zmanipulované fotbalové zápasy v poslední době nezaregistrovaly. Jejich zástupci však nevyloučili, že podvodníci mohli sázet u zahraničních společností, nejspíše z Asie. České sázkové kanceláře vypisují kurzy jen na zápasy první a druhé fotbalové ligy.

"Pro nás to byla úplně nová informace, nic podezřelého jsme v poslední době neregistrovali," reagoval na policejní vyšetřování několika fotbalistů mluvčí Fortuny Petr Šrain.

Stejně hovořila i Markéta Světlíková z Chance. "Žádné podezřelé sázky jsme v poslední době nezaznamenali. Máme poměrně sofistikované nástroje, jak zmanipulované sázky odhalit. O jakékoliv pochybnosti se hned dozví naši bookmakeři, kteří mohou například změnit kurzy či zápas z nabídky úplně vyřadit," uvedla Světlíková a dodala, že v nabídce mají jen 1. a 2. fotbalovou ligu.

Nic podezřelého nezaznamenali ani bookmakeři Tipsportu. "Zpráva pro nás byla stejně překvapivá jako pro ostatní. Žádné zápasy jsme nestahovali," řekl ČTK mluvčí Tisportu Jiří Hadrava. I u nich mohou sázkaři sázet jen na zápasy 1. a 2. fotbalové ligy. "Souvisí to se zájmem sázkařů i sledovaností soutěží. Částečně to může být i otázka regulérnosti (nižších soutěží)," připustil Hadrava.

Nižší soutěže nevypisuje ani Fortuna. "Díky znalosti lokálního trhu víme, které soutěže jsou bezpečné. Cokoliv od druhé ligy níže, kde by cokoliv mohlo být v nepořádku, v nabídce nemáme," podotkl Šrain z Fortuny.

Hrozba číhá v Asii

Chance i Fortuna tak poukazují na zahraniční konkurenci, která paradoxně vypisuje kurzy i na nižší fotbalové soutěže v Česku včetně například juniorských zápasů. "Pokud někdo sází na zmanipulované zápasy, tak je to většinou u zahraničních sázkových společností, hlavně z Asie. V době internetu je velmi jednoduché sázet v podstatě kdekoliv, třeba na druhém konci světa. Proti tomu není obrany," dodal Šrain s tím, že v takovém případě by ani u prokazatelně zmanipulovaných zápasů nemusely české firmy žádné anomálie zaznamenat.

Všechny podobné manipulace české sázkové kanceláře ostře odsuzují a označují je za podvod na všechny zúčastněné. "Je to podraz na fanoušky, podraz na sázkové kanceláře a v neposlední řadě i podraz na ostatní poctivé sázkaře," odmítá nekalé praktiky Šrain.

Protikorupční policie kvůli možnému ovlivňování fotbalových zápasů a s tím související sázkařskou činností obvinila dvanáct současných i bývalých fotbalistů z podplacení a přijetí úplatku. Dalších dvacet lidí policisté vyzvali k podání vysvětlení. Bližší informace k případu však v tuto chvíli policie nezveřejnila.

Sázky na sportovní utkání hlídá mezinárodní monitorovací systém Sportradar, který sídlí ve Švýcarsku a má pobočky v mnoha zemích světa včetně České republiky. Vyhodnocuje nejrůznější data a upozorňuje na podezřelé zápasy a sázky.

Pokud například padne nestandardně vysoký počet branek v prvním poločase, nebo rozhodčí udělí nezvykle mnoho červených karet, systém na to dokáže upozornit. Varuje také tehdy, pokud je na zápas podáno větší množství podivných sázek. Sportradar tři roky využívá i fotbalová asociace. Vloni na jaře systém informoval o jednom podezřelém zápase v první lize, asociace ale po vyhodnocení dospěla k závěru, že duel proběhl v pořádku.

Autor: ČTK Foto: CHROMORANGE / Christian Ohde

Další čtení

Horner končí po 20 letech v čele týmu formule 1 Red Bull

Sport
9. 7. 2025
Klára Poláčková (Kolouchová)

Proč zemřela horolezkyně Kolouchová? Pád ano, výbuch ne

Sport
4. 7. 2025
ilustrační foto

Byla první Češka na Mount Everestu. Teď umřela na Parbatu, vybuchla láhev

Sport
3. 7. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ