Ve čtvrtek utrpěl světový fotbal velkou ránu. Ve věku 68 let umřela jeho ikona Johan Cruyff, který po přibližně ročním boji podlehl rakovině plic. Jiná legenda Pelé vyzvala v pátek skrze sociální sítě, aby ostatní pokračovali v jeho práci. Uvedl o něm, že byl pro fotbal osobnost "par excelence" a mnohým způsobem fotbal inovoval a dával mu nový rozměr. Ocenění se dočkal i ve svém rodném Amsterodamu, kde po něm chtějí pojmenovat největší stadion v zemi.
"Johan Cruyff byl skvělým hráčem a trenérem," složil Pelé na svém oficiálním twitteru poklonu někdejšímu holandskému špílmachrovi. "Zanechal zde po sobě odkaz, na nějž by měla fotbalová rodina navázat. Ztratili jsme velkého muže. Byl příkladem dokonalosti," pokračoval Pelé v dalším příspěvku.
Johan Cruyff was a great player and coach. He leaves a very important legacy for our family of football. pic.twitter.com/b2VuTjDZuu
- Pelé (@Pele) 24. března 2016
Cruyffova éra spadá do začátku sedmdesátých let, kdy s Ajaxem Amsterodam vyhrál hned třikrát po sobě Pohár mistrů evropských zemí (PMEZ), který předcházel současné Lize mistrů. Následně toho hodně odehrál v Barceloně a během bohaté kariéry se představil i za mořem, kde podepsal lukrativní smlouvu s losangelskými Aztéky a poté si vyzkoušel i působení ve Washigtonu, aby se zase vrátil zpět na Starý kontinent, kde s hraním fotbalu definitivně skončil.
Poté, co pověsil kopačky na hřebík, slavil úspěchy i na trenérské lavičce. S Barcelonou i Ajaxem vyhrál již zaniklý Pohár vítězů pohárů a s katalánským velkoklubem slavil i další vítězství v PMEZ. Katalánsko mu přirostlo natolik k srdci, že jeho poslední trenérskou štací bylo vedení katalánské reprezentace, které ovšem nespadá ani pod FIFA, ani UEFA. Tudíž se neúčastní oficiálních turnajů.
Obecně byl velkým zastáncem hravosti a pokládal za přílišný luxus nevyužívat brankáře. A tak přinesl do fotbalu nové prvky týkající se rozehrávky, které začal uplatňovat ve slavné fotbalové akademii Barcelony La Masíe, jež je "velkovýrobnou" špičkových fotbalistů. Hlavně díky němu fotbal našel nový rozměr a položil základy k dnes zajetému systému tiki-taka, jehož cílem je co nejdéle držet balon na kopačkách a nenechat ho soupeřům. (VÍCE ZDE.)
Chtějí přejmenovat stadion Ajaxu
Ocenění se mu dostalo i v Nizozemí, odkud pochází. Chtějí po něm pojmenovat amsterodamskou arénu, v níž hraje právě Ajax Amsterodam a pojme až 53 tisíc fanoušků. "Už jsme se o tom bavili se starostou. Došli jsme k závěru, že to musíme udělat. Myslím, že mám podporu 837 tisíc obyvatel města a máme dobré argumenty, abychom přesvědčili ostatní akcionáře (arény)," uvedl radní nizozemské metropole Eric Van den Burg.
Rada města se tak rozhodla uposlechnout přání fanoušků, která se šířila jak médii, tak přes sociální sítě. Uctí ho i Barcelona, kde pro změnu v sobotu otevřou přes den hlavní tribunu na Camp Nou a udělají z ní pietní místo, kde bude možné se zdejší legendou rozloučit. Týden nato bude při El Clásicu (ostře sledovaný souboj Barcelony s Realem), připraveno speciální choreo na uctění jeho památky.
PŘIPOMEŇTE SI CRUYFFOVY FOTBALOVÉ KOUSKY: