Nejlepší české fotbalové týmy vstupují do boje o Ligu mistrů. Pohárová Evropa se otevírá již v pátek v poledne. Ve francouzském Lyonu se totiž Slavia a Plzeň dozví své soupeře pro třetí předkolo nejprestižnější evropské soutěže. Na oba české celky mohou čekat velice zrádní soupeři, v jejichž řadách působí i bývalí hráči "sešívaných".
Slavia Praha
1) Celtic Glasgow, Skotsko
Slavia bude nenasazená, jakožto mistr ligy ovšem s nízkým koeficietem. Celtic by byl jistě atraktivní soupeř, který by přilákal spoustu diváků. Při současné konstelaci ovšem lze předpokládat, že v Edenu bude vyprodáno, ať už klub z Vršovic narazí na jakéhokoliv soupeře. Celtic je druhý nejúspěšnější skotským tým v historii. 48 ligových titulů za 130 let existence klubu (tento milník si klub připomíná právě tento rok) nemá v Evropě jen tak obdoby. Více ligových primátů nemá nikdo jiný než jejich městský rival Rangers. V současnosti nemá ovšem Celtic v Rangers takovou konkurenci jako dříve, a to kvůli insolvenci v roce 2012, kvůli které musel nejúspěšnější skotský klub historie nastoupit až do čtvrté nejvyšší ligy. Nyní je už zpátky mezi elitou, ale na Celtic ztrácí. "Katolíci", jak se zelenobílému mužstvu přezdívá, vyhrál posledních šest ligových titulů, přesně od roku 2012, kdy Rangers z ligy sestoupili. Mezi nejznámější hráče klubu, za nějž hrál kdysi i švédský kanonýr Henrik Larsson, patří bývalí hráči Manchesteru City Kolo Touré a Deydrick Boyata či nastupující hvězda, o kterou mají zájem přední evropské ligy, Moussa Dembélé. Jedenadvacetiletý francouzský mladík je asi největší hvězdou současného Celticu. Skotský mistr má navíc i velice zkušeného trenéra v Brandanu Rodgerosovi, který předtím vedl Southampton a Liverpool.
2) FC Kodaň, Dánsko
První z možností, jak se potkat s bývalým spoluhráčem. V týmu dánského mistra totiž od letošního léta působí kometa posledních měsíců české fotbalové ligy, Michael Lüftner. Fotbalista, který přišel do Slavie v zimě z Teplic, natolik zaujal zástupce Kodaně, že tým z hlavního města využil výstupní klauzuli v hodnotě 1,5 milionu eur. Kodaň nemá v posledních letech v dánské lize konkurenci. Za posledních deset let získal titul jen čtyřikrát někdo jiný, než právě Kodaň. Tým se lvem ve znaku navíc prožil mimořádnou loňskou sezonu. V cestě za titulem v šestadvaceti zápasech neprohráli ani jedno utkání. Celkově si připsali jen sedm remíz, z toho dvě doma. Stadion Kodaně se skutečně proměnil v nedobytnou tvrz, když domácí fotbalisté v Parkenu inkasovali jen dvakrát, v celé soutěži pak obdrželi jen o osm branek víc. To jsou famózní čísla, která dokresluje i nejlepší útok ligy, se sedmapadesáti vstřelenými brankami.
3) Legia Varšava, Polsko
Asi největší radost by měl slávistický fanoušek z losu, který by přiřkl Slavii varšavskou Legii. V ní totiž působí hned dva bývalí slávisté, kteří zanechali v klubu výraznou stopu. Adam Hloušek a nově i Tomáš Necid. Oba ve Slavii slavili titul a právě z Edenu si otevřeli vrátka do evropského fotbalu. Necid je v současnosti v klubu na hostování z tureckého Bursasporu, Hloušek do Legie přišel v roce 2016 z německého Stuttgartu.
Zajímavá byla koncovka minulého ročníku, kdy Legie v posledním utkání remizovala doma s Gdaňskem 0:0. Hloušek odehrál celý zápas a poté společně se spoluhráči nervózně sledoval, jak druhý tým tabulky, Jagellonia Bialystok dohrává své utkání s Poznaní. Zápas byl přerušen kvůli nepokojům fanoušků, a tak se hrálo desetiminutové nastavení. V něm ale Bialystok nedokázal přidat kýžený vítězný gól, který by znamenal, že vyhrají o bod ligový titul. Hloušek s Necidem tak mohli slavit, Legia získala za posledních pět let svůj čtvrtý titul. Celkově byl dvanáctý.
Plzeň
1) OGC Nice, Francie
Francouzský tým z jihu Francie, který zažil v poslední sezóně obrovský vzestup. Tým, který se ještě před třemi lety těsně zachránil v nejvyšší soutěži, se v minulé sezoně pral - hlavně zpočátku - o titul. Nakonec z toho bylo třetí místo, což však byl pro celý klub obrovský úspěch. Do týmu přišlo v létě 2016 několik posil. Mezi všemi však čněl příchod Maria Balotelliho, kterého klub přivedl zadarmo, protože italskému fotbalistovi končila smlouva v Liverpoolu. Šestadvacetiletý fotbalista přišel do klubu s tím, že chce restartovat svou poněkud uvadající kariéru. To se mu zatím daří poměrně dobře, patnáct ligových branek ve dvaadvaceti zápasech je skutečně skvělý počin. Mezi další hvězdy pak můžeme jmenovat brazilského stopera Danteho, který se proslavil především díky tříletému působení v Bayernu Mnichov, s nímž v roce 2013 získal i Ligu mistrů.
2) AEK Atény
Další zajímavý klub, na který by parta Pavla Vrby mohla narazit, jsou řecké AEK Atény. Poslední sezonu zakončili na čtvrtém místě v řecké lize. V počtu vstřelených branek byli na druhém místě, lepší útok měl už jen mistr ligy Olympiakos Pireus. Doma byly Atény velice silné, když na svém stadionu prohráli jediný zápas, celkově odešli bez bodu jen pětkrát, což bylo společně s Olympiakosem a dalším aténským týmem Panathinaikosem nejméně. Jedenáctkrát se stalo AEK mistrem ligy, poslední titul se však datuje až do roku 1994. Zajímavostí je, že poslední sezonu strávil v aténském klubu i český útočník Tomáš Pekhart. Na konci sezony s ním však klub ukončil spolupráci.