Dněpropetrovsk zaskočil Evropu. Ve finále EL vyzve Sevillu

15. 5. 2015 00:27
Dněpropetrovsk si zahraje finále Evropské ligy. V semifinále porazil Neapol.
Dněpropetrovsk si zahraje finále Evropské ligy. V semifinále porazil Neapol.

Fotbalisté Sevilly budou obhajovat triumf v Evropské lize. V semifinálové odvetě porazili Fiorentinu na jejím hřišti 2:0 a v součtu s úvodní výhrou 3:0 jednoznačně postoupili do finále. V něm se 27. května ve Varšavě utkají překvapivě s Dněpropetrovskem, který vyřadil favorizovanou Neapol po výsledcích 1:1 a 1:0. Dněpr je ve finále jako teprve druhý ukrajinský tým po Šachtaru Doněck.

Pro Dněpropetrovsk byl historickým úspěchem už postup do semifinále, ale tým s českým gólmanem Janem Laštůvkou na lavičce a zraněným Ondřejem Mazuchem na soupisce se s tím nespokojil a vytáhl se i na Neapol. Hrdinou se stal útočník Jevgenij Selezňov, který nejprve zařídil remízu 1:1 v Itálii a v odvetě vstřelil postupový gól.

Neapol sice měla první velkou šanci, ale Higuaína skvěle vychytal brankář Bojko. Také Selezňov první šanci nevyužil, v 58. minutě si však počínal výborně v pokutovém území, po centru Konopljanky vyhrál hlavičkový souboj a zády k brance usměrnil míč mimo dosah gólmana.

Neapol zabrala a snažila se alespoň vyrovnat a vynutit si prodloužení, ale Dněpropetrovsk se za silného deště ubránil a vybojoval senzační postup. Dosud přitom nemá ani ukrajinský titul, loni byl druhý. Dvakrát ligový triumf slavil ještě v dobách Sovětského svazu.

Druhé semifinále bylo jasnou záležitostí. Sevilla rozhodla už v prvním zápase a v odvetě si postup v klidu hlídala. Zvlášť když ve 22. minutě poslal před branku přízemní centr z přímého kopu Banega a kanonýr Bacca zblízka dostal míč do sítě.

O pět minut později po další hezké kombinaci doklepl zblízka Carrico a bylo vše jasné. Aktivní Fiorentina měla tlak a mohla alespoň snížit, ale Iličič ve druhé půli neproměnil penaltu, když branku překopl.

Sevilla postoupila do svého čtvrtého finále Evropské ligy či Poháru UEFA. Předchozí tři účasti v letech 2006, 2007 a 2014 vždy proměnila v titul.

Autor: ČTK Foto: ČTK/AP/Sergei Chuzavkov

Další čtení

Příměří mezi Izraelem a Libanonem bude o tři týdny prodlouženo, oznámil Trump

Zahraničí
24. 4. 2026

EK hrozí Benátskému bienále odebráním grantu kvůli ruské účasti na přehlídce

Zahraničí
24. 4. 2026

Makakové na Gibraltaru kvůli jídlu od turistů jedí hlínu, zjistila nová studie

Zahraničí
24. 4. 2026

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ