Strašák "umělka"? Snad nám to nebude vadit, říká Lavička

20. 8. 2014 13:30
Trenér Sparty Vítězslav Lavička.
Trenér Sparty Vítězslav Lavička.

Liga mistrů nevyšla, fotbalisté pražské Sparty se ale ve čtvrtek pokusí alespoň přiblížit Evropské lize. Už před odletem však dobře věděli, že je v Nizozemsku nečeká snadná práce. Kromě houževnatého soupeře se ve 4. předkole budou muset popasovat i s neobvyklým povrchem. Zwolle totiž hraje domácí zápasy na umělém povrchu.

Pro většinu českých týmů je "umělka" pouze součástí nepopulární zimní přípravy. Fotbalisté Sparty ale na umělém povrchu budou bojovat o účast v základní skupině Evropské ligy. A letenský trenér Vítězslav Lavička věří, že se jeho svěřenci se specifickým hřištěm ve Zwolle dokážou srovnat. "Je to určitě jiné než přírodní tráva, ale musíme se přizpůsobit. Snad nám to nebude vadit," řekl před odletem Lavička.

Vzal jste hráče během přípravy na utkání se Zwolle na umělý povrch?

Na umělce obvykle trénujeme a hrajeme jenom v zimním období. Ale nastalá situace nás vedla k tomu, abychom tento povrch před utkáním vyzkoušeli. Dva dny jsme se připravovali v tréninkovém centru na Strahově. Bylo to zaměřené na to, abychom si po delší době na umělý povrch zvykli. A po oba dny jsme si tam zkoušeli i určité taktické záměry.

Čím se liší od přírodní trávy?

Je rychlejší. Navíc jsme zjistili, že ve Zwolle povrch před zápasem zavlažují, takže to bude ještě rychlejší než obvykle. To je ten nejzásadnější rozdíl. Jinak než na přírodní trávě se ale chová i míč.

Bude to pro soupeře velká výhoda?

Domácí jsou zvyklí na tom hrát. Nebývá to úplně obvyklé, aby tým měl na svém hlavním domácím stadionu umělý povrch. Ale my to bereme tak, že je potřeba, abychom se přizpůsobili. I proto jsme před odletem do Holandska zvolili přípravu na tomto povrchu. Věříme, že nám to nebude vadit.

Zwolle hraje i s odlišnými míči. Měli jste možnost je vyzkoušet?

Ano, měli jsme je k dispozici. Ty míče jsou specifické, jiné. A ani tento detail jsme nechtěli podcenit. Proto jsme s nimi v posledních dnech trénovali. Bylo rozhodně dobré si je vyzkoušet a zvyknout si na ně.

Po vyřazení z Ligy mistrů přišla nečekaná domácí porážka s Ostravou. Jaká je v týmu nálada?

Samozřejmě je tam dozvuk ze zápasu s Ostravou a stopy situace, ve které se aktuálně nacházíme. Přesto si myslím, že je nálada dobrá.

Nemůžou poslední neúspěchy hráče poznamenat?

Chtěli jsme si zápasem s Ostravou zvednout sebevědomí, což se nepovedlo. Ale věřím, že jsme natolik silní, že nás to nezlomí. K utkání ve Zwolle se chceme postavit tak jako ke všem ostatním. To znamená s plnou zodpovědností, se zdravým respektem k soupeři a s velkým odhodláním.

Další čtení

atěj Lukeš je jako druhý český moderní pětibojař v historii mistrem světa v individuálním závodě. Na šampionátu v Číně 30. srpna 2026 potvrdil čtyřiadvacetiletý závodník pozici světové jedničky a vylepšil loňský bronz.

Moderní pětibojař Lukeš je mistrem světa, zlato získal jako druhý Čech

Sport
30. 8. 2026
ilustrační foto

Průzkum: Češi se nevyznají v nízkém tarifu za elektřinu, zbytečně pak platí víc

Domácí
30. 8. 2026

NASA do vesmíru vyšle teleskop Romanové, bude zkoumat exoplanety či temnou hmotu

Věda a technika
30. 8. 2026

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ