Česká fotbalová liga zdárně spěje k dramatickému konci. Více než krásné branky, gólové akce a zákroky gólmanů jsou v centru dění rozhodčí a disciplinární komise. Zdá se totiž, že poslední dobou se na rozhodování zápasů podílí větší měrou než samotní hráči.
Týmy, které se rozhodováním ligových arbitrů cítí nejvíce poškozené nebo z nich naopak profitují, jsou pochopitelně ty, jímž o něco jde. Ve spodních patrech tabulky je situace až příliš jednoznačná, než aby stála za nejasné verdikty.
Kde to ale jiskří víc než kdy jindy, jsou souboje o čelo. Na první příčce se momentálně usadila plzeňská Viktoria. Ta se ale nenachází v dobrém rozpoložení, obhájce loňského prvenství po poslední remíze s Teplicemi odvolala trenéra Pivarníka. Plzeňské remízy mohla využít Slavia, kterou ale čekal přetěžký zápas se třetí Spartou. Sešívaní mohou nakonec děkovat hlavně rozhodčímu, že teatrální pád Mingazova posoudil jako faul. Slavia z penalty vyrovnala a zůstala pouhý bod za Plzní.
V obou utkáních se rozhodovalo o tom, kdo bude ve zbytku jara na koni a možná i tom, kdo nakonec získá mistrovský titul. Představa, že Plzeň bude na konci sezony bod za Slavií a bude vědět, že je to jen díky sporné penaltě v závěru derby, je poněkud nepříjemná.
Zatímco fotbalová veřejnost volala po žluté kartě pro Mingazova, popřípadě po jeho dodatečném potrestání, fanoušci vršovického klubu soudně přiznávali pochybení sudího nebo alespoň klopili zraky. Ale dodatečné potrestání není možné. Podle platného disciplinárního řádu nelze hráče za prokázané simulování potrestat zákazem startu nebo pokutou. Tuhle možnost budou mít ligoví zástupci až od příští sezony.
Tato zpráva je pro hráče jasným vzkazem. Do konce roku se dá simulovat a klamat rozhodčího, protože i když to všichni vidí, tak v případě, že vás u toho nechytí přímo na hřišti, tak záznam z kamer je k ničemu. Hlavně ať si rozhodčí není jistý a máte to v kapse.
Kdo jsi bez viny, hoď kamenem
Paradoxní situace nastala po zápase mezi Plzní a Teplicemi. V něm byli totiž na rozhodčího Julínka pořádně rozzlobené obě strany. Začalo to "vystoupením" generálního manažera Plzně Adolfa Šádka. Ten zřejmě nespokojen rozhodovacími schopnostmi arbitra (Plzeň ještě v 82. minutě prohrávala 0:2) spustil podle delegáta Václava Krondla spršku sprostých slov, kterými urážel nejen Julínka, ale i Krondla a celou komisi rozhodčích.
Ten to podle informací serveru aktualne.cz nenechal jen tak a celou nepříjemnou záležitost zanesl do zápisu o utkání. Celou situaci ale odmítl komentovat. Jsem připraven sdělit své poznatky v první řadě fotbalovým orgánům, takový postup je ostatně předepsaný a správný," řekl Krondl.
Jaký bude další postup? Složitý. Šádek je kromě funkce v Plzni i místopředsedou Ligové fotbalové asociace pro první ligu. Jenže právě LFA má na starosti řízení soutěže a disciplinární komise spadá do jejích kompetencí. Bude tak Šádek rozhodovat o Šádkovi? Nebo se budou všichni snažit zamést prekérní situaci pod koberec? O tom rozhodne disciplinární komise na své příští schůzi.
Na ní měla původně řešit i podnět Teplic. Těm se nelíbilo, že rozhodčí Julínek nepotrestal žlutými kartami Limberského a Bakoše. Jenže jejich stížnost přišla až v úterý, což je pozdě. Nejzazší termín je v pondělí.
Nutno podotknout, že v závěru zápasu Julínek odpískal proti Teplicím penaltu a Plzni se nakonec podařilo srovnat na 2:2. Z utkání tak Šádek odcházel alespoň rámcově spokojen a rozčílenější mohli být zástupci Teplic.