Sázení. Nešvar, proti kterému bojují tisíce lidí a chtějí ho vymýtit ze světa. A nejen toho sportovního. Sázkové kanceláře ale jdou fanouškům naproti a sponzorují jejich oblíbená mužstva. Novinkou je spolupráce Plzně se společností Sazka Bet, se kterou navázala dvouletý kontrakt.
Mnoho lidí se proti sázení ohrazuje, ještě více lidí ho podporuje. Počet fanoušků, kteří si sport bez možnosti vsazení na výsledek nedokáže představit stále roste. Není tedy divu, že na dresech předních českých týmů jsou loga právě sázkových kanceláří.
Kdysi logo Fortuny zdobilo většinu dresů klubů nejvyšší české ligy, dnes je to Sazka Bet, který má největší pole působnosti. Od pátku vzal dokonce pod svá křídla i Viktorii Plzeň, s kterou navázal dvouletou spolupráci.
Sazka Bet se tak stal jediným sázkařským sponzorem Viktorie. Hruď její dresů totiž zdobí logo firmy Doosan, podle které je i pojmenovaný tamní stadion. Po hlavním sponzorovi, který vyrábí strojní turbíny se tak jedná o velkou změnu.
Sázkové kanceláře ale nabízí na stadionech fanouškům různé výhody. Od možnosti vsazení přímo na stadionu až po rozdávání bonusů na volnou sázku. Jinak tomu nebude ani v Plzni. "Je nám velkou ctí, že právě Sazka Bet se stal exkluzivním sázkovým partnerem úřadujícího mistra - Viktorky Plzeň. Z tohoto spojení budou těžit zejména fanoušci, pro které máme nachystáno řadu výhod a bonusových akcí," řekl Aleš Veselý, marketingový ředitel společnosti Sazka.
Právě sázková společnost, patřící pod Sazku na začátku sezóny začala podporovat i největšího rivala Plzně, pražskou Spartu. U té jsou fanoušci na loga sázkovek zvyklí. V minulé sezóně totiž letenští měli na hrudi logo hlavního partnera ligy, Synottipu. Ještě před ním hrdě nosili i znak Fortuny.
Spolupráce se Sazka Betem má pro fanoušky mnoho výhod. Největší můžou příznivci Sparty čerpat přímo na Letné. Ve spolupráci se stadionem a jeho wifi připojením si totiž mohou diváci přímo na stadionu díky speciální aplikaci ihned prohlížet opakované záběry šancí, nebo sestřihy všech zápasů.
To prozatímní lídr ligy, Slavia hledat sponzora určitě nemusí. Od té doby, co sešívané vlastní čínská společnost CEFC, nemají s financemi potíže. CEFC je totiž jednou z největších čínských firem a o peníze tak nemá nouze.
Krom ambicí na titul se Slavií ale přišli Číňané do Čech s další touhou. Stát se partnerem reprezentace. To se už společnosti, která se zaměřuje hlavně na petrochemický průmysl, podařilo a od konce roku 2015 podporuje i české reprezentanty.
#Ceskarepre má nového partnera! Čínskou společnost CEFC! pic.twitter.com/hG0GT7bKOl
- Fotbalová repre ČR (@ceskarepre_cz) 10. října 2015
Pro Slavii byla tato koupě naprosto klíčová. Díky čínským penězům se totiž mohly do Edenu přivést posily, jako je Ngadeu, Sýkora, nebo Frydrych. Právě oni jsou teď hlavními tahouny Slavie a pomáhají jí svými výkony k titulu.
Naprostou výjimkou je poté Zlín, který má ve svém jméně pronajímatele obchodních prostor Fastav, ale na dresu nosí už 17 let logo firmy Lukrom. Tato společnost působí na poli zemědělského obchodu a drží se zlínského fotbalu v dobrém, i ve zlém.
Od roku 2003 má svého hlavního sponzora Mladá Boleslav. A málokoho překvapí, že Středočechy takhle dlouho podporuje automobilka značky Škoda. Ta odmítla minulý rok být hlavním sponzorem celé ligy a udržela se tak pouze u sponzoringu jediného klubu.
Ať se lidem ale sázení ve sportu líbí nebo ne, jedná se o velký přísun peněz do všech sportovních odvětví. Důkazem je to, že loga sázkovek se objevují i na dresech dalších tří klubů české nejvyšší fotbalové ligy. Konkrétně na jabloneckých, příbramských (oba Tipgames) a slováckých (Synottip). Zdá se tak, že se český sport bez sázkařského průmyslu neobejde.