O víkendu se chce ucházet o post místopředsedy šéfa českého fotbalu, jeho volba, ve které nemá v oblasti za Čechy žádného protikandidáta, bude ale obalená hodně kontroverzním škraloupem. Fotbalový šíbr Roman Berbr sice přiznal svou práci pro rozvědku, záznamy z Archivu bezpečnostních složek dávají ale jeho výpovědi ještě jasnější kontury: šedá eminence české kopané pracovala pro kontrarozvědku StB.
Informace o Berbrově kontroverzní minulosti přinesl internetový deník Insider. Právě pod jeho záštitou vychází publikace Kmotr Fotbal, v níž se Berbr ke své minulosti vyjadřuje. "Dělal jsem sedm let u rozvědky, to mě utužilo. Měl jsem na starosti Bundesnachrichtendienst, německou rozvědku. A Izraelce," říká Berbr v knize.
Spis, který si Insider vyžádal z Archivu bezpečnostních složek, Berbrovu spolupráci s komunistickým režimem potvrdil, jak se ale ukázalo, přesné zařazení zákulisního vládce českého fotbalu bylo ještě trochu jiné. Konkrétně totiž šlo o kontrarozvědku StB.
"Lord Voldemort", jak se v knize Berbrovi přezdívá, měl být podle personálního spisu 807/54 v období od 1. února 1979 do 31. ledna 1980 referentem 2. oddělení I. odboru správy StB KS SNB Plzeň. Tyto odbory byly tehdy určeny především pro boj proti vnějšímu nepříteli.
"Příslušníci StB zařazení v tomto oboru se především ‘zabývali‘ západními diplomaty, činností západních tajných služeb na československém území, sledovali kontakty domácích občanů s cizími státními příslušníky, prověřovali zástupce zahraničních obchodních společností a podobně. V případě plzeňského 1. odboru to pochopitelně byli především občané Spolkové republiky Německo," vysvětluje Petr Blažek z Ústavu pro studium totalitních režimů.
Pelta? Tak to jsem nevěděl
Vzhledem k tomu, že Berbr nemá v sobotní volbě žádného protikandidáta, by jeho zvolení měla být pouze formalita. Do čela českého fotbalu se tak dostane osoba s hodně nepříjemným škraloupem z doby totalitního režimu. A současné zjištění na tom s největší pravděpodobností nic nezmění.
Berbr, který je spojován s korupčními aférami v tuzemské kopané i nejrůznějšími zákulisními machinacemi (jeho jméno figuruje i v nedávné kauze "odvety klubům", které chtěly podpořit ve volbě předsedy FAČR šéfku odvolací a revizní komise Markétu Haindlovou), by za daných okolností sice patrně nezískal lustrační osvědčení, jenže pro završení svých plánů na nadcházející valné hromadě ho nepotřebuje.
"Součástí platných předpisů to není. Lustrační osvědčení se v minulosti vyžadovala myslím jednou, před některou z valných hromad, řešilo se to tehdy skrze volební řád," uvedl Petr Doležal, ředitel legislativního oddělení FAČR.
Aktuální šéf FAČR Miroslav Pelta, který se o svůj post uchází znovu (a podobně jako Berbr nemá protikandidáta), byl kontroverzní minulostí svého budoucího místopředsedy evidentně zaskočen. "Že Roman Berbr pracoval pro Státní bezpečnost? Tak to jsem nevěděl. Je to pro mě nová informace, já jen slyšel, že pracoval někde u policie," řekl Pelta.