Žalovat Limberského, nebo Plzeň? Sparta by mohla uspět

18. 9. 2012 07:00
David Limberský padá po "střetu" s Josefem Hušbauerem.
David Limberský padá po "střetu" s Josefem Hušbauerem.

Nafilmovaná penalta obránce fotbalistů Plzně Davida Limberského ze sobotního ligového šlágru proti Spartě znovu vyostřila vztahy v českém fotbale. Letenský klub inkasoval po kontroverzní situaci branku a po prohře 0:1 se jenom těžko smiřuje se ztracenými body i s křivdou. Nabízí se přitom otázka, zda Limberský svým chováním dokonce neporušil zákon.

Svým nahraným pádem Limberský Spartu pořádně naštval. Připravil ji o možný bodový zisk a její hráče pak o případné prémie, které mohli za remízu či výhru v utkání se Západočechy inkasovat. V případě financí pro hráče by se přitom v celkovém součtu nejednalo o žádnou zanedbatelnou částku.

Ačkoliv je podobných zákroků na trávnících bezpočet, ten Limberského vynikl - kvůli prestiži zápasu, bodovému zisku (v případě Sparty ztrátě) i napjaté situaci, která v zákulisním boji o moc v českém fotbale mezi Spartou a Plzní panuje. Letenští se rozhodli podat stížnost na sudího Matějka i samotného Limberského, ale co kdyby celá aféra dospěla až k soudu? Nafilmovaný pád totiž na první pohled naplňuje některé skutkové podstaty trestného činu podvodu (viz rámeček pod textem).

"Jakkoliv se mi to zdá nemorální, tak tady prokázat úmysl ve smyslu trestního práva bude nesmírně obtížné a já se nebojím říct, že nereálné. Fingovat pád je ve sportovním světě tak rozšířená věc, že ten člověk si případnou trestní odpovědnost vůbec nemohl uvědomit. A o to jde," říká pro on-line deník TÝDEN.CZ renomovaný pražský advokát Jan Černý.

V případě, že by se však letenský klub rozhodl celou aféru řešit u soudu, uspět by nakonec mohl. "Jiná věc je domáhání se náhrady škody v občanskoprávním řízení. Tam záleží na prokazování a dalších okolnostech, ale šance získat náhradu škody nebo jen její část tady určitě je," dodává advokát Černý s tím, že Sparta by mohla žalovat buď celý plzeňský klub, nebo konkrétně Limberského.

Rozhodčí Radek Matějka trestá sparťana Hušbauera.Z trávníku před soud

Letenský klub podle ředitele komunikace Ondřeje Kasíka však zatím o možnosti řešit situaci ze sobotního zápasu soudní cestou neuvažuje. Jak však Kasík v rozhovoru pro on-line TÝDEN.CZ zdůrazňuje, jedná se aktuální stanovisko klubu. A to se ještě může změnit.

"V tuto chvíli (pondělí večer) a v ten čas, zdůrazňuji, se chystáme jednat v rámci řádů fotbalového hnutí. Rozhodli jsme se podat protest na sudího Radka Matějka, který podle nás řídil utkání tendenčně, a na Davida Limberského za nafilmovanou penaltu. Celou záležitost teď vyčíslujeme jako ztrátu tří bodů," uvedl Kasík.

Ačkoliv může stanutí před soudem za filmování ve fotbalu připomínat spíše scénář žánru sci-fi, dění ve sportovním světě není rozhodně od právních předpisů nijak izolováno či osvobozeno. Už v roce 2008 vydal Ústavní soud pro Česko průlomový verdikt, když potvrdil vinu amatérského fotbalisty Jiřího Beneše z Královéhradecka za nepřiměřený obranný zákrok, kterým způsobil hráči soupeře tříštivou zlomeninu lýtka a přetržený vaz v kotníku. Beneš musel zaplatit bolestné ve výši 130 tisíc korun.

A situací, kdy se budou kontroverzní sportovní okamžiky řešit právní cestou, bude zřejmě v budoucnu ještě přibývat. "Sportovní právo se teprve postupně začne rozvíjet," myslí si i uznávaný advokát Černý.

Trestný čin "Podvod" podle trestního zákoníku
§ 250 trestního zákona - Podvod
(1) Kdo ke škodě cizího majetku sebe nebo jiného obohatí tím, že uvede někoho v omyl, využije něčího omylu nebo zamlčí podstatné skutečnosti, a způsobí tak na cizím majetku škodu nikoli nepatrnou, bude potrestán odnětím svobody až na dvě léta nebo zákazem činnosti nebo peněžitým trestem nebo propadnutím věci nebo jiné majetkové hodnoty.
(2) Odnětím svobody na šest měsíců až tři léta nebo peněžitým trestem bude pachatel potrestán, způsobí-li činem uvedeným v odstavci 1 škodu nikoli malou.
(3) Odnětím svobody na dvě léta až osm let bude pachatel potrestán,
a) spáchá-li čin uvedený v odstavci 1 jako člen organizované skupiny, nebo
b) způsobí-li takovým činem značnou škodu nebo jiný zvlášť závažný následek.
(4) Odnětím svobody na pět až dvanáct let bude pachatel potrestán, způsobí-li činem uvedeným v odstavci 1 škodu velkého rozsahu.

 

PODÍVEJTE SE NA STŘET LIMBERSKÉHO S HUŠBAUEREM, PO KTERÉM ROZHODČÍ NAŘÍDIL POKUTOVÝ KOP

 

Autor: Lukáš SeidlFoto: ČTK

Další čtení

ilustrační foto

Festival muzejních nocí byl zahájen. Nabídne stovky nočních prohlídek

Kultura
16. 5. 2025
ilustrační foto

Jednání o Ukrajině za dvě hodiny zkrachovala. Rusové jsou prý odtržení od reality

Zahraničí
16. 5. 2025

Žena je oficiálně mrtvá tři měsíce. Drží ji na přístrojích kvůli zákazu potratů

Zdraví
16. 5. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ