Ivan Hašek se odhodlal k pomyslnému „vstupu do řeky, v níž už jednou byl". Je otázkou, zda jej proud nesemele stejně jako před čtyřmi roky, když kandidoval na post šéfa českého fotbalu poprvé. Má tentokrát šanci?
ČTĚTE TAKÉ: Hašek vzkázal: Budu kandidovat na šéfa fotbalu
Kovaný sparťan, jímž Hašek bezesporu je, vyslal své poselství symbolicky z posvátné půdy rivala letenských - tiskovou konferenci svolal do prostor stadionu v Edenu, kde hraje Slavia.
Lze i toto brát jako důkaz, že Haškem přijde nová éra tuzemského fotbalu? Éra, která změní funkcionářský marast na svazu ve fungující servisní organizaci? Ano, avšak pětačtyřicetiletý holohlavý muž to bude mít těžké. Proč? Soupeři ho nenechají snadno vyhrát.
Kdo a jak volí: |
Na valné hromadě fotbalového svazu (27. června) bude nové složení 13členného výkonného výboru vybírat 202 delegátů - 129 z české komory, 73 z moravské komory. Ke zvolení je potřeba získat nadpoloviční počet hlasů v obou komorách zvlášť. |
Proto není vyloučeno, že „protihaškovské" křídlo - rekrutující se zejména z členů současného výkonného výboru svazu a soustředěného zejména kolem místopředsedy a „ministra financí" fotbalové vlády Jaroslava Vacka - přijde s novým jménem. Uzávěrka je v pátek o půlnoci. A když ne, budou se pokoušet Vinšovy šance zresuscitovat. Sílu na to mají, jak ukázala například nedávná taškařice kolem kouče reprezentace, kdy spolek mocných ignoroval radu expertů (které o ni požádal) a místo Dušana Uhrina staršího dal přednost Františku Strakovi.
Hašek nyní formuje tým, s nímž do voleb půjde a se kterým si troufá na akci „úklid v českém fotbale". Sám říká, že jeho členy představí nejpozději do týdne. Už nyní se objevují první jména: Karel Poborský (rekordman v počtu reprezentačních startů a nyní šéf Českých Budějovic), Luboš Kubík (bývalý reprezentant a nyní šéf druholigového Hradce Králové), Petr Doležal (šéf Slavie), Vladimír Šmicer (bývalý reprezentant a stále ještě hráč Slavie)...
Co jméno, to pojem. Jenže až na Poborského nikdo ze jmenovaných nekandiduje do oficiálních funkcí - tedy do 13členného výkonného výboru svazu.
Pro Haška bude klíčové, jak ve volební vřavě uspěje. Byť mu značná část volitelů - tedy delegátů valné hromady - deklaruje podporu, sám nejlíp ví, že to už jednou zažil. Před čtyřmi roky byl v obdobné situaci, byl favoritem volby - leč vyhrál „bezejmenný" Pavel Mokrý, jehož na předsednické křeslo uvelebil šíbr Vlastimil Košťál (a pak z pozice místopředsedy svaz ovládl).
Hašek by byl bláhový, kdyby se domníval, že nestálost názoru delegátů - té různorodé směsice profesionálních funkcionářů i amatérských vykuků a hochštaplerů - je tatam, že tentokrát (už) dodrží, co slíbili. Naopak, v příštích dnech bude tenhle víc než dvousethlavý dav vystaven nebývalé zkoušce...
Hašek bláhový není, ostatně i proto se svým rozhodnutím váhal, napínal lidi kolem sebe, sondoval, jakou má podporu a kdo za ním stojí, a zda stojí opravdu pevně.
Ve fotbalových kuloárech se mluví o lecčems. Údajně se chystá kampaň, která má Haškovu gloriolu (značnou částí fotbalového veřejnosti je považován za jediného možného „léčitele" nemocného fotbalu v Česku) srazit. Údajně se mají vytahovat nesrovnalosti z doby, kdy Hašek působil na svazu v roli generálního sekretáře.
I kdyby k tomu nedošlo, platí, že zbývající tři týdny do voleb budou hodně horké...
Co mimo jiné čekat od Haška v případě zvolení: |
•- Františka Straku nahradí na pozici trenéra fotbalové reprezentace Karel Jarolím, jenž povede současně národní tým i Slavii •- Zbaví se funkcionářského doyena Alexandera Károlyiho, dlouholetého předsedy disciplinární komise svazu •- Boj s korupcí. Hašek hodlá prosadit mnohem tvrdší tresty pro nepoctivce, počítá i s doživotními sankcemi či sestupy klubů do nižších soutěží •- Změnu klimatu v národním týmu, není tajemstvím, že současný předseda Mokrý nepožívá u reprezentačních opor valného respektu |
Foto: archiv