Kapříci odpluli, soud <span>nemá odposlechy</span> za důkaz viny

Sport
24. 4. 2008 12:44
Ilustrační foto. Stadion Liberce.
Ilustrační foto. Stadion Liberce.

Ilustrační foto. Stadion Liberce.Krajský soud v Liberci učinil průlomové rozhodnutí: zprostil obžaloby z korupce všechny tři obžalované v kauze libereckého fotbalového klubu.

Soud dospěl k závěru, že policejní odposlechy jako jediné důkazy o jejich vině byly nezákonné.

Bývalý ředitel klubu František Mysliveček, rozhodčí Václav Zejda a svazový delegát Christos Čanaklis tak jsou na základě verdiktu libereckého soudu nevinní.

ČTĚTE TAKÉ: Ivánek 2: "Nic nevime, zadny Duda neni"
                        Kauza Bystrc: k zákazu činnosti i náhrada škody?

Stalo se tak vůbec poprvé v úplatkářské aféře ve fotbale, kdy soud vynesl takovéto rozhodnutí. Odvolal se přitom na nález Ústavního soudu v případě jiných odposlechů, které s fotbalem nesouvisely.

V Liberci čistý, jinde ne  

Bývalý fotbalový rozhodčí Václav Zejda.Zatímco z liberecké kauzy vyšel rozhodčí Václav Zejda „čistý", v korupčních aférách Opavy a Uherského Hradiště dopadl obráceně. Za korupci v zápasech obou těchto týmů mu soudy udělily trest dohromady na deset měsíců podmíněně, pokutu 200 tisíc korun a pětiletý zákaz výkonu funkce rozhodčího.

„Rozhodnutí libereckého soudu je průlomové. Kdyby takto rozhodovaly v případech takzvané fotbalové korupce i ostatní soudy, nikdy by nemohl být nikdo odsouzen," řekl Zejdův obhájce Karol Hrádela. Podle jeho názoru nebyla v kauze Liberec splněna jedna z důležitých podmínek pro povolení odposlechů, formulovaná loni v květnu Ústavním soudem. "V době, kdy soudce odposlechy nařídil, neexistovalo žádné vážné podezření, že Zejda spáchal trestný čin."

Zejdův obhájce: Půjdeme k Ústavnímu či Evropskému soudu

Hrádela je přesvědčen, že rozsudek libereckého soudu ovlivní projednávání celé úplatkářské aféry v českém fotbale. Jeho klient Zejda byl obžalován v pěti různých soudních řízeních, ve třech byl zproštěn obžaloby a dvakrát pravomocně odsouzen. "S kauzami Synot a Vítkovice ale půjdeme až k Ústavnímu soudu nebo dokonce k Evropskému soudu," prohlásil Hrádela.

Šéf disciplinárky: Pro nás se nic nemění

Podle šéfa disciplinární komise Českomoravského fotbalového svazu Alexandra Károlyiho však rozhodnutí libereckého soudu nebude mít vliv na již udělené fotbalové tresty.

Disciplinárka na základě vlastního vyšetřování odebrala Liberci šest bodů v tabulce první ligy v sezoně 2004/2005; klubu udělila půlmilionovou pokutu, Mysliveček dostal dvouletý zákaz činnosti ve fotbale a pokutu 100 tisíc korun. Fotbalové tresty si už všichni tři odpykali.

„Neposuzovali jsme, zda se tyto osoby dopustily trestného činu, ale výhradně, zda se dopustily disciplinárního provinění ve fotbale. Všichni z nich už trest vykonali. Z hlediska výsledku těchto kauz se nic nemění," řekl pro server TÝDEN.CZ Károlyi, podle kterého ani nehrozí, že by zmiňované osoby požadovaly po svazu nějaké odškodnění.

„Pan Mysliveček žaloval svaz, že rozhodl v jeho případě neoprávněně. Soud mu však pravomocně nevyhověl," řekl Károlyi. Navíc je podle něj pravděpodobné, že v případě dovolání státní zástupkyně k Nejvyššímu soudu rozhodnutí liberecké instance změní. „Již v minulosti Nejvyšší soud rozhodl, že odposlechy byly v korupční aféře použity legálně," uvedl Károlyi.

Dosud byly odposlechy jako důkaz uznávány

Odposlechy telefonních hovorů fotbalových funkcionářů a rozhodčích povolil v roce 2003 brněnský soudce Aleš Dufek a staly se hlavními důkazy v několika větvích korupční aféry. Soudy je až do dnešního dne uznávaly.

O co v liberecké kauze šlo:

Podle obžaloby měl bývalý ředitel Liberce Mysliveček nabízet rozhodčímu Zejdovi 50 tisíc korun a svazovému delegátovi Čanaklisovi 20 tisíc korun. Na oplátku po nich chtěl, aby Liberec nad Zlínem vyhrál.

 

Duel, který se hrál 1. března 2004, Liberec skutečně vyhrál 3:0. Vítězný tým však měl celé utkání převahu i bez přičinění rozhodčího. Obžaloba tvrdí, že úplatky měly být pojistkou, kdyby se utkání vyvíjelo pro Liberec špatně.

Trojice aktérů liberecké kauzy byla obžalována z úplatkářství při prvoligovém zápase Liberec - Zlín v roce 2004, Mysliveček z podplácení, Zejda a Čanaklis z přijímání úplatku.

Korupci měly dokázat odposlechnuté hovory mezi funkcionáři. Zatímco pro disciplinární komisi fotbalového svazu byly dostačující - severočeský klub musel zaplatit pokutu půl milionu korun a přišel o šest bodů v ligové tabulce - pro soud to bylo málo.

Všichni tři byli loni v září u okresního soudu zproštěni obžaloby. Podle soudce Richarda Skýby nebyl v policejních odposleších žádný důkaz. Státní zástupce Petr Hořín se proti rozsudku odvolal, ale předseda senátu krajského soudu Jiří Malinovský celou trojici znovu zprostil obžaloby. Navíc vyslovil závěr o nelegálnosti odposlechů.

Myslivečka verdikt soudu potěšil. "Jsem rád, že se v plném rozsahu podařilo potvrdit mou nevinu. Po celou dobu, kdy jsem byl obviněn a následně i obžalován, jsem se cítil nevinen a jakoukoliv vinu jsem plně popíral," uvedl Mysliveček v prohlášení zaslaném agentuře ČTK.

Foto: ČTK

Další čtení

Fotbalový klub Bohemians Praha 1905 představil 12. května 2025 budoucí podobu stadionu v Ďolíčku (na vizualizaci).

Bohemians představili nový Ďolíček. Bude mít unikátní východní tribunu

Sport
12. 5. 2025

Slávie neměla nad Spartou vyhrát, mohla to být plichta. Byla tam ruka

Sport
12. 5. 2025

Hokejisté vstoupili do MS výhrou nad Švýcary 5:4 v prodloužení, rozhodl Červenka

Sport
9. 5. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ