"Nikdy jsem se nesetkal s žádným úplatkem." To jsou slova předsedy FIFA Seppa Blattera z minulého roku, kdy se kolem něj markantně zvýraznila aura úplatného funkcionáře. Nyní, pod tíhou aktuálních okolností, obrátil: "O úplatcích jsem věděl."
FIFA je organizace maximalizovaně ponořená do korupčního bahna. Kdo si to nemyslí, žil buď předchozí roky na Marsu, nebo se jmenuje Sepp Blatter. Švýcarský šéf nejmocnější fotbalové organizace dlouhou dobu působil jako arogantní strýc, mračící se na "paranoidní novináře". Když byl minulý rok potvrzen na další roky ve funkci šéfa FIFA, říkal mimo jiné na následné tiskové konferenci: "Nic se neděje, fotbal má jen svoje malé problémy, které si musí vyřešit uvnitř rodiny."
Mezitím na Blattera létala obvinění ze všech stran. Jack Warner, bývalý člen výkonného výboru a muž obviněný z braní úplatku, vše namířil na Švýcara: "Jen třeba ho zastavit." Podle Warnera si Katar koupil mistrovství světa v roce 2022 právě díky Švýcarově iniciativě - šokující výhra ultrabohaté země dodnes zanechává kyselou pachuť korupce. Podobně jako vítězství Ruska při volbě MS 2018 (porazilo favorizovanou Anglii).
Blatter teď plave v hodně hluboké vodě, protože vyšetřování policejních orgánů ve Švýcarsku ukázalo na historickou korupční tradici ve FIFA. Soud nařídil organizaci tuto informaci zveřejnit. Joao Havelange, bývalý šéf FIFA, a Ricardo Teixeira, někdejší předseda Brazilského fotbalového svazu, brali od marketingové společnosti ISL ohromné úplatky. Za to, že měla firma stoprocentní jistotu marketingových práv, zaplatila oběma mužům dohromady kolem 20 milionů dolarů (400 milionů korun).
Blatter: zase se jen směje
Blatter byl tenkrát u toho. Obvinění na něj nepřišlo. Nicméně sám přiznal, že je ve spisu veden jako "funkcionář P1", tedy "jeden z těch, kteří o platbách mohli vědět".
"Nemohu vědět o trestním činu, který se nestal," namítl však Blatter na oficiálních stránkách FIFA. Inkasování "bonusů" totiž bylo na začátku devadesátých let ve Švýcarsku v podstatě legálním fragmentem byznysu. "Dokonce jste si to mohli odečíst z daní. Tehdy bylo vše legální. Dnes je to trestný čin. Ale dnes nemůžete soudit minulost podle současných standardů," pokrčil rameny Blatter. "Samozřejmě, jinak to je s morální spravedlností. Ale to je jiný příběh."
Blatter byl tehdy technickým ředitel FIFA, později se stal generálním sekretářem. Že by si na podobných akcích sám nevydělal, může tvrdit snad jen on sám.
Během dlouhých let vznikla ve FIFA pavučina moci, v níž se místo much zachytávají těžké miliony. Televizní a marketingová práva, pořadatelství mistrovství světa a spoustu dalších prvků tvoří ohromný "byznys za oponou", o němž se dobře ví a kvůli němuž FIFA zůstává naprosto nedůvěryhodnou organizací.
Několik mužů z Blatterova výkonného výboru už bylo usvědčeno z braní úplatků, Havelange jen rozjel jakési zvykové právo, které dnes pokračuje, rozrůstá se, pne, avšak schováno v ilegalitě. Sám předseda, král korupčního cirkusu, z toho vždycky vyvázne bez problémů.
Blatter totiž přežije všechno. Nikdo proti němu nepůjde. Každý mocnější funkcionář ve FIFA je totiž i díky švýcarskému šéfovi moc spokojený člověk...