Při diskusích o litevském soupeři české reprezentace v boji o evropský šampionát zaznívá jeho jméno nejčastěji. Sami hráči dobře vědí, že pohlídat si šikovného útočníka Tomase Danilevičiuse bude pro úspěšný výsledek nutností. Dvaatřicetiletý rekordman chce už konečně s národním týmem uspět.
"Vždycky dostaneme těžké soupeře. Bylo by fajn mít v kvalifikaci někdy lehčí protivníky," přál si Danilevičius před kvalifikací na africký šampionát. Teď cítí litevský kanonýr šanci. Kvalifikační skupina na Euro je přeci jen o něco málo hratelnější než ty, které byly pobaltskému státu nalosovány v minulosti.
Danilevičius by moc rád zakusil chuť postupové radosti. V litevské reprezentaci nastřílel rekordních devatenáct branek, patří mezi ikony národního týmu. Bezesporu je nejsilnější zbraní svého týmu pro dnešní souboj s českou defenzivou.
Stojednadevadesát centimetrů vysoký snajpr nepatří mezi stálici litevských pažitů. Většinu dosavadní kariéry strávil v zahraničních soutěžích. Belgie, Rusko, Švýcarsko, Anglie, Skotsko a Itálie - zde všude otiskl Danilevičius hroty svých kopaček.
V roce 2000 zažil Danilevičius naplno atmosféru Premier League, v dresu Arsenalu ale odehrál pouhé dva zápasy. O dva roky později zamířil urostlý útočník do Itálie, kde působí dodnes. Za Livorno hraje druhou nejvyšší ligu v zemi.
"Každý hráč sní o tom, hrát za Milán, Juventus, Manchester United nebo Chelsea. Já jsem ale realista a preferuji kluby, kde mám šanci střílet góly. V Livornu jsem šťastný," prohlásil Danilevičius.
Bílkova jedenáctka bude muset litevského forvarda bedlivě střežit. Soupeře nechce podcenit ani kapitán Tomáš Rosický. "Musíme si dát pozor na jejich rychlý přechod do ofenzivy, nejsou to žádní nazdárkové," varuje Rosický.
Ke dvěma desítkám reprezentačních gólů chybí Danilevičiusovi jediná trefa. Teď by se jemu i celému týmu náramně hodila. Dokáže mu v tom česká defenziva zabránit?
Litevský obr-snajpr cítí šanci na úspěch
7. 9. 2010 11:00

Litevský kanonýr Tomas Danilevičius.
Autor: Lukáš SeidlFoto: archiv









