Pieta dvakrát jinak. Pískání v Turecku, v Anglii zpívali hymnu

18. 11. 2015 10:45
Turečtí fanoušci si zadělali na pořádnou ostudu.
Turečtí fanoušci si zadělali na pořádnou ostudu.

Turecký fotbal si zadělal na pořádnou ostudu. Během minuty ticha na uctění památky 129 teroristických obětí ve Francii se turečtí fanoušci zachovali tím nejhorším možným způsobem. Celou ji propískali. 

Hráči se drželi za ramena ve středovém kruhu. Minuta ticha ale proběhla naprosto katastrofálně. Z tribun se ozval hlasitý pískot, dle turecké korespondentky agentury Reuters navíc křičeli heslo Alláhu Akbar (Bůh je veliký) a dle mnohých tím dali najevo, že stojí na straně teroristických atentátníků. "Měli se chovat jinak," uznal turecký trenér Fatih Terim. 

Někteří turečtí fanoušci se nyní brání. Pískali prý proto, že se nedržela minuta ticha za oběti teroristických útoků, které byly spáchány v jejich vlastní zemi. Kontroverzní reakce prý byla určena těm, kteří jsou za útoky zodpovědní - tedy samotným teroristům. 

Jak by naopak měla pieta za mrtvé vypadat, ukázali skvěle fanoušci Anglie. Slavný stadion Wembley byl posetý francouzskými vlajkami, stadion tentokrát nezářil anglickou, nýbrž francouzskou trikolorou. Ta se objevila i za jednou z branek, kde ji několik tisíc fanoušků vytvořilo pomocí papírových kartonů.

Mnohá média navíc pietnímu aktu napomohla tím, že zveřejnila text francouzské hymny Marseillaisy. Tu nakonec promítali i na obrazovkách stadionu a výsledný efekt byl parádní. 

Fotbaloví fandové vzdali obětem tragédie hold hromovým zpěvem obou státních hymen. Během samotného aktu nechyběl ani britský princ William či premiér Spojeného království David Cameron. 

"Byl to moment, který spojil všechny dohromady. Cítil jste to ve svém srdci. Byl to speciální, grandiózní moment," uvedl dojatý francouzský trenér Didier Deschamps. "Chci poděkovat všem fanouškům v Anglii za jejich respekt," pochvaloval si francouzský kapitán, brankář Hugo Lloris.

"Šlo o správnou věc. Chtěli jsme vyhrát, ale pokud bychom prohráli, nikoho by to nemrzelo. Snažil jsem se co nejlépe zpívat francouzskou hymnu, ač mi tenhle jazyk ve škole moc nejde. Všichni jsme jen lidé, ať už jsme ateisté, muslimové, křesťané, na tom vůbec nezáleží," uvedl pro list The Guardian čtyřiadvacetiletý William Thomas ze Sheffieldu.

Autor: - tab -Foto: ČTK

Další čtení

USA a Británie oznámily dosažení obchodní dohody

Zahraničí
8. 5. 2025

ČR si připomněla konec 2. světové války, prezident mluvil i o válce na Ukrajině

Domácí
8. 5. 2025
ilustrační foto

OH 2028 v Los Angeles chystají zahájení a závěr na dvou stadionech

Sport
8. 5. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ