VIDEO: Mingazov nebyl první. Simulování je fotbalová nemoc

Sport
4. 4. 2017 16:20
Ruslan Mingazov.
Ruslan Mingazov.

Je to už obehraný scénář, o kterém se mluví stále dokola. "Simulování je zlo, z fotbalu se musí vymýtit," shodují se v podstatě všichni, kdo mají s nejpopulárnější hrou na planetě něco do činění. Se zavedením vzývaného videa, které by leccos mohlo vyřešit, ale fotbaloví funkcionáři pořád otálejí. A tak víkendové derby pražských "S" zase přineslo spoustu emocí poté, co slávistický záložník Ruslan Mingazov narazil do sparťana Karavajeva a padl k zemi. Sudí Franěk nařídil penaltu, Slavia v první minutě nastavení vyrovnala na 1:1 a získala důležitý bod.

Komise rozhodčích potrestala chybujícího Fraňka zastavením činnosti na tři zápasy, Mingazov mu ale svým počínáním rozhodování značně ztížil. Zákrok na první pohled skutečně mohl vypadat jako penaltový, až opakované záběry prokázaly, že pětadvacetiletý ofenzivní hráč Slavie začal padat ještě dřív, než se jej Karavajev vůbec dotkl. "Viděl jsem nohu, tak jsem upadl," hájil se turkmenský hráč po utkání.



Trest by si ale zasloužil spíš on než rozhodčí. Franěk se musel rozhodnout během pár vteřin a udělal chybu. Proto si teď třikrát nezapíská, ale simulování z fotbalu nezmizí. Cestou, jak se nežádoucích hereckých výkonů zbavit, by proto mohl být snad jen mnohem výraznější postih pro filmující hráče. Pokud tedy bude fotbal při podobných situacích dál tvrdošíjně odmítat použití videozáznamu. I když nutno říct, že ani ten někdy nemusí pomoct stoprocentně.

Vždyť i "pravidlový" expert Robert Henn, který patří k největším českým zastáncům zavedení videorozhodčího, nejprve v televizním přenosu označil Karavajevův zákrok jako penaltový. Později sice vzal svůj výrok na sociálních sítích zpět, původně by však pískal, i když už inkriminovaný moment viděl třikrát zpomaleně.

Problém se simulováním z fotbalu postupem času každopádně nijak nemizí. A Mingazov rozhodně nebyl první, kdo se pokusil pro svůj tým získat výhodu neférovým způsobem. Z nedávné minulosti české ligy jsou nejznámější dva případy. Tím prvním byla v září 2012 poškozena také Sparta, když si pro pokutový kop ochotně došel plzeňský David Limberský. "Jasný kontakt, jasná penalta," hlásil pak v emocích v poločasovém rozhovoru, čímž na sebe upozornil ještě víc. Že o bránícího Hušbauera škobrtl sám, totiž viděli úplně všichni.



Ani Letenští ale nemají v tomhle ohledu čisté svědomí. Jejich kapitán David Lafata byl za simulování potrestán už v roce 2011, když ještě hájil barvy Jablonce. A situaci z března 2015 možná ještě máte v živé paměti. V zápase Sparty s Teplicemi bylo skóre dlouho bezbrankové, když se v devadesáté minutě střelec Pražanů skácel po nepatrném kontaktu s Janem Krobem. Jak to dopadlo, se dá lehce domyslet - penalta pro Spartu, gól a nejtěsnější vítězství. "Prostě jsem to zkusil," snažil se pak Lafata omlouvat.



Posměšné přezdívky "Letec" se ale už od té doby nezbavil. A i ve světovém fotbale můžeme najít spoustu podobných příkladů. Mezi nejznámější patří třeba pád italského obránce Fabiana Grossa v osmifinále mistrovství světa 2006. Zápas proti Austrálii směřoval do prodloužení, když si Grosso řekl, že trápení favorita už bylo dost. V páté minutě nastavení prošel do pokutového území a přepadl přes bezmocného obránce Neila. Rozhodčí nařídil penaltu, z které skóroval Francesco Totti. Italové nakonec celý šampionát vyhráli.



Simulování pomohlo v kvalifikaci na EURO 2012 i české reprezentaci. Národní tým prohrával v klíčovém utkání ve Skotsku 2:1, běžela poslední minuta. Do vápna soupeře se prosmýkl Jan Rezek a rozhodčího dokonale obalamutil. Komicky vypadající pád, který přišel v podstatě bez jakéhokoliv kontaktu s protihráčem, přinesl penaltu. Tu proměnil Michal Kadlec a Češi získali klíčový bod, díky kterému si vybojovali účast v baráži a nakonec i místo na šampionátu v Polsku a na Ukrajině.



Z blízké doby pak můžeme připomenout pád Luise Suáreze z Barcelony, kterým pomohl katalánskému klubu dokonat senzační obrat v osmifinále letošní Ligy mistrů proti Paris Saint Germain. Barca vyhrála v domácí odvetě 6:1 a dostala se ze zdánlivě neřešitelné situace. Jedna z šesti branek ale padla po penaltě, jejíž nařízení bylo velmi diskutabilní. Jak fotbalisté často říkají, uruguayský útočník zkrátka ucítil kontakt.



Všechny výše uvedené příklady mají jedno společné. Velmi výrazné ovlivnění zápasu - nebo dokonce vývoje v celém turnaji - ve prospěch mužstva simulujícího hráče. Tím spíš by se simulováním měl fotbal konečně začít ostře bojovat. Ať už vysokými pokutami a drsnými tresty pro hráče nebo třeba zavedením zmíněného videa. Něco se ale změnit musí, protože neuplyne víkend, aby se někde ve světě neřešila kauza podobné té z nedělního derby.

A to je pro fotbal ohromná škoda.

Autor: - krm - Foto: ČTK

Další čtení

ilustrační foto

Dvacátý Čech zdolal Mount Everest. Dobrodružství prý podcenil, ale dal

Sport
14. 5. 2025
ilustrační foto

Wiggins přiznal, že byl po konci cyklistické kariéry dlouho závislý na kokainu

Sport
13. 5. 2025
ilustrační foto

Hýbejme se! To, že to neděláme, nás stojí 40 miliard ročně, ukázala analýza

Sport
13. 5. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ